fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Moja Emerytura

Drugi rok w historii OFE na minusie?

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Jeszcze kilka miesięcy temu zarządzający OFE przewidywali, że klienci mogą liczyć na zyski w tym roku. Dziś wiele wskazuje na to, że będą mieć stratę
Trzy kwartały tego roku otwarte fundusze emerytalne zakończyły stratą rzędu 5 proc. O tyle zmniejszyła się wartość jednostek rozrachunkowych na które przeliczane są składki wpłacane przez klientów.  I jest bardzo prawdopodobne że cały ten roku fundusze zakończą na minusie. Będzie to drugi taki przypadek w ich historii. W 2008 r. średnia wartość jednostek obniżyła się o ok. - 14 proc.
- Żeby udało się odrobić straty w czwartym kwartale potrzebne będą bardzo silne wzrosty na rynku akcji. Czego nie można całkowicie wykluczyć  – ocenia Ewa Radkowska-Świętoń, członek zarządu i szef inwestycji w ING PTE. Musiałoby się na to złożyć jednak kilka czynników A te to między innymi konkretne pomysły rządów i banków centralnych na rozwiązanie obecnych problemów, połączone z poprawą danych makroekonomicznych.
Nowy serwis z myślą o Twojej przyszłości:  www.mojaemerytura.rp.pl- Wówczas odbicie może być równie mocne, jak ostatnie spadki – mówi Ewa Radkowska-Świętoń. W odbicie jeszcze w tym roku nie wierzy Szymon Ożóg, szef analityków BESI. Zwłaszcza, że rynek akcji musiałby wzrosnąć w ostatnim kwartale tego roku o 20-25 proc., by OFE mogły odpracować straty z ostatnich miesięcy.

Bardzo słabe dwa miesiące

Kiepska  sytuacja na rynku akcji, jak i na rynku obligacji w sierpniu i we wrześniu spowodowała, że OFE mają dziś ujemne wyniki. Tylko od pierwsza sierpnia do końca września strata OFE wyniosła średnio ponad 6 proc. Co ciekawe jeszcze kilka miesięcy wcześniej zarządzający aktywami nie przewidywali takiej sytuacji. A na początku tego roku wskazywali, że tegoroczna stopa zwrotu może wynieść nawet 10 proc. - Na początku roku inwestorzy liczyli się z możliwością spowolnienia gospodarczego. Żyli w niepewności. Sytuacja w Grecji wywołała spadki na giełdzie, a inwestorzy zaczęli zastanawiać się czy to recesja - mówi Marcin Żółtek, członek zarządu Aviva PTE. Najlepszy wynik w od stycznia do września ma fundusz Axa - stracił „zaledwie" 3,9 proc. Za tym funduszem znalazło się Generali i Nordea. O sukcesie zwłaszcza dwóch pierwszych podmiotów zdecydowało przede wszystkim niskie zaangażowanie w akcje. Z drugie strony wysoki udział papierów udziałowych w portfelu Pocztyliona spowodował, że wypada najsłabiej w zestawieniu stóp zwrotu za 3 kwartały tego roku.

W dłuższym okresie lepiej

Gdy analizuje się wyniki inwestycyjne OFE za ostatnie 12 miesięcy to są one ujemne, ale strata jest już mniejsza. W okresie 24- czy 36 miesięcy fundusze mają już zyski. W najbliższych dniach nadzór zaprezentuje 3-letni ranking OFE. Robi to dwa razy w roku – po marcu i po wrześniu. Zgodnie z naszymi wyliczeniami żadnemu funduszowi nie grozi dopłata. Dzieje się tak wówczas, gdy jego wyniki są słabsze od minimalnej wymaganej prawem stopy zwrotu. Ta zaś wynosi ok. 7 proc. Wyniki wszystkich OFE są zaś dwucyfrowe. Przeciętnie zarobiły ok. 15 proc. Najlepiej wypada w okresie 3-letnim fundusz PKO BP Bankowy.  Jego wynik przekracza 16 proc. Za nim uplasowały się Allianz i ING (wypracowały po prawie 16 proc.). Najsłabiej poszło ponownie Pocztylionowi (12,9 proc.). W okresie 12-letnim, bo tyle działają już fundusze, średnia stopa zwrotu wynosi ponad 170 proc. Najlepiej wypada Polsat, który zarobił nieco ponad 200 proc. Za nim są ING i Generali. W najdłuższym możliwym okresie do oceny OFE, najsłabszy jest Aegon z wynikiem 156 proc.

Opinie

Paweł Wilkowiecki, dyrektor Departamentu Inwestycji, członek zarządu Nordea PTE Na koniec sierpnia mięliśmy nieznacznie większe zaangażowanie w akcje od konkurentów, jednak dzięki trafnej selekcji spółek do portfela w trzecim kwartale uzyskaliśmy korzystniejszy rezultat od innych OFE. Po 9 miesiącach stopa zwrotu Nordea OFE jest już o około 0,5 proc. lepsza od średniej OFE. Dobre wyniki Nordea OFE w pierwszej połowie roku, oraz mniejsze spadki naszego Funduszu w trzecim kwartale podczas którego nastąpiło załamanie na giełdach pokazują, że udaje nam się osiągać ponadprzeciętne rezultaty zarówno w okresach wzrostu jak i spadków na giełdzie. KNF nie opublikował jeszcze wartości średniej 3 letniej stopy zwrotu OFE, ale spodziewam się, ze wynik Nordea OFE jest bardzo do niej zbliżony. Grzegorz Jałtuszyk, dyrektor Departamentu Zarządzania Aktywami PTE Warta Ostatnie 3 lata były bardzo ciekawe na rynkach finansowych. Charakteryzowały się bardzo dużą zmiennością. Zaczęło się od wybuchu kryzysu na rynku nieruchomości w USA i upadku banku Lehman Brothers. Następnie nastąpiła bezprecedensowa akcja ratowania światowej gospodarki przez rządy i banki centralne. Akcja ta była skuteczna, wywołała odbicie gospodarcze oraz hossę na giełdach i rynkach surowcowych. Kończy się natomiast kryzysem strefy euro, który może się przeistoczyć w kryzys światowy. Właśnie problemy zadłużenia strefy euro zdominowały tegoroczne wydarzenia gospodarcze i finansowe. Na tym tle wyniki OFE prezentują się dobrze. Przed nami natomiast kolejne bardzo ciekawe lata.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA