fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Zmienność WIG20

Fotorzepa, dp Dominik Pisarek
Zmienność indeksu blue chips jest znakiem charakterystycznym środowych notowań. Złoty traci wobec euro, dolara i franka szwajcarskiego
Zmienność WIG20 jest znakiem charakterystycznym podczas środowych notowań. Indeks na przemian traci około 1,5 proc., by po kilku kwadransach zbliżyć się w okolice ostatniego zamknięcia. Minimum sesyjnej w pierwszej połowie sesji zostało ustanowione na samym początku handlu na poziomie 2161 pkt., a dotychczasowe maksimum to 2197 pkt., czyli tylko 6 pkt. poniżej wczorajszego zamknięcia.
Obrót na szerokim rynku przed godziną 12 sięgnął 0,34 mld zł, z czego około 83 proc. przypadało na największe spółki. Najpłynniejszymi wśród WIG20 są PKO BP, PZU i KGHM, gdzie obrót wyniósł w tym czasie odpowiednio 76, 54 i 52 mln zł. Najbardziej zyskują akcje Getinu i PKOBP – około 2,5 proc. i prawie 1,8 proc. Najbardziej tracą walory PBG i KGHM, odpowiednio 3 proc. i 2 proc.
Indeks blue chipów na GPW po przebiciu istotnego wsparcia technicznego na wysokości 2200 pkt., ustanowił w ostatnim tygodniu nowe tegoroczne minimum na poziomie 2018 pkt. Oznacza to, że wycena największych spółek wróciła wtedy do poziomu z sierpnia 2009 r. Dla porównania złoty w czasie ostatniej przeceny wobec euro wrócił do poziomu z czerwca 2009 r.
Złoty wobec dolara wciąż pozostaje w krótkoterminowym trendzie spadkowym, który rozpoczął się od początku września. Na koniec sierpnia za dolara trzeba było płacić 2,8646, a 22 września już 3,2686 zł. W pierwszej połowie środowego handlu złoty traci do dolara o 0,6 proc. do poziomu 3,2456. Wobec euro złoty traci 0,8 proc. do 4,4216, a wobec franka o 0,6 proc. wobec 3,6203.
Na rynku NewConenct zadebiutowały prawa do akcji spółki Grupa Jaguar. Kurs otwarcia wyniósł 12 zł, czyli 20,97 proc. powyżej ceny emisyjnej 9,92 zł. Głównym przedmiotem działalności spółki jest obrót nieruchomościami gruntowymi. Grupa Jaguar specjalizuje się w nabywaniu nieruchomości gruntowych na własny rachunek celem ich dalszej odsprzedaży. Spółka świadczy także usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami skierowane głównie do klientów nabywających od niej nieruchomości.
Strategia spółki polega na tym, że po nabyciu nieruchomości gruntowej (zazwyczaj o statusie działki rolnej) spółka dokonuje jej podziału na mniejsze działki, które następnie są oferowane do sprzedaży.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA