Kraj

Pomnik u źródła Amazonki odkrytego przez Pałkiewicza

Jacek Pałkiewicz
Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
U źródeł Amazonki w Peru odsłonięto monument upamiętniający osiągnięcie znanego polskiego podróżnika
– Ten pomnik ma na celu uhonorowanie ważnego Polaka i popularyzację wiedzy o jego odkryciu – mówił wczoraj na  konferencji Adam Maciejewski, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych, która ufundowała monument.
Miejsce, gdzie zaczyna swój bieg największa rzeka świata, zostało zlokalizowane przez ekipę Jacka Pałkiewicza na górze Quehuisha na wysokości 5150 metrów nad poziomem morza. Mimo że wyprawa miała miejsce w 1996 r., odkrycie zostało oficjalnie uznane przez Peruwiańskie Towarzystwo Geograficzne dopiero 12 lat później. Naukowcy ogłosili źródło  Amazonki „pomnikiem natury i kluczowym elementem globalnego dziedzictwa przyrodniczego".
– Było wiele wypraw przed moją, ale były to wyprawy awanturnicze czy przygodowe. Nasza była pierwszą naukową ekspedycją, której się udało odkryć źródło Amazonki – podkreślał wczoraj Jacek Pałkiewicz. Wyprawa trwała dwa tygodnie, poprzedził ją rok naukowych przygotowań. Była też wymagająca fizycznie. – Nocą temperatura spadała do minus 20 stopni. Admirał Gaig, 83-letni peruwiański hydrolog, był tak sztywny z tego zimna, że adiutant musiał go wynosić za nogi z namiotu i rozmasowywać – opowiadał „Rz" Pałkiewicz. Wyprawa była współfinansowana przez peruwiańskie władze i prywatny biznes, przy  wsparciu polskiego Ministerstwa Kultury. Patronat medialny nad nią sprawowała „Rz". Masz pytanie, wyślij e-mail do autora o.gorzynski@rp.pl
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL