fbTrack

Świat

Konferencja Ryska z udziałem Tuska

Premier Donald Tusk
Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
Premier Donald Tusk bierze udział w dorocznej Konferencji Ryskiej (na Łotwie). Oprócz polskiego premiera uczestniczą w niej szefowie rządów: Litwy, Łotwy, Estonii i Finlandii
Konferencja Ryska to największe forum dotyczące bezpieczeństwa w rejonie Morza Bałtyckiego. Politycy omawiają na niej problemy gospodarcze regionu w warunkach przeciwdziałania kryzysowi ekonomiczno-finansowemu, a także aktualne kwestie bezpieczeństwa.
- Najważniejszym zadaniem w sprawie kryzysu "jest podjęcie wspólnych wysiłków" na poziomie globalnym, UE, regionalnym i narodowym, "aby przerwać łańcuch zdarzeń, który może doprowadzić naszą część globu do chaosu" - mówił polski premier na konferencji. - Dzisiaj brak jednolitej diagnozy i ciągle brak gotowości do podejmowania szybkich i twardych decyzji na poziomie ponadnarodowym. Widać to wyraźnie po tym, ile miesięcy kosztowało nas budowanie kompromisu w UE wokół tzw. sześciopaku, czyli zestawu narzędzi, które pomogłyby w przyszłości uchronić Unię Europejską od kryzysu - dodał.
Według Tuska w obecnej sytuacji najważniejsza jest odwaga podejmowania decyzji. Te jednak, jak dodał, wymagają przykładów. - Wymagają bohaterów, których możemy obejrzeć, dotknąć, których możemy pokazać. Tym wszystkim, którym brakuje odwagi - podkreślił. Donald Tusk będzie miał okazję do rozmowy z premierem Łotwy Valdisem Dombrovskisem na temat sytuacji gospodarczej Unii Europejskiej oraz o sposobach przeciwdziałania kryzysowi. Z Rygi premier poleci do Zagrzebia, gdzie oficjalnie przekaże szefowej chorwackiego rządu projekt traktatu akcesyjnego dla Chorwacji. Projekt traktatu akcesyjnego dla Chorwacji liczy około 360 stron i był pisany przez specjalną 35-osobową grupę roboczą z udziałem wszystkich delegacji państw członkowskich.
Źródło: Polskie Radio

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL