fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Na ekranie Iluzjonu

To film zdumiewający, tajemniczy. Zachwycił nie tylko widzów, ale też wielkich kina – Bunuela, Lyncha czy Almodóvara. „Rękopis znaleziony w Saragossie” jest uznawany za jeden z najbardziej inspirujących w historii kinematografii
W 1962 roku Wojciech Jerzy Has nakręcił „Jak być kochaną” – opowieść o niespełnionej miłości, odwadze, przywiązaniu, lojalności. Na tle okupacyjnych wydarzeń stworzył poruszający portret kobiety, która dla uczucia gotowa jest na największe poświęcenia, a ostatecznie musi nauczyć się żyć z poczuciem odrzucenia i straty.
Ten film zapoczątkował czas, w którym powstały najlepsze obrazy Hasa – „Lalka”, „Sanatorium pod Klepsydrą” i „Rękopis...”. Obrazu oparty jest na powieści hrabiego Jana Potockiego. Był on nie tylko poetą i filozofem, ale również żołnierzem, podróżnikiem i fantastą. Jego fascynacje zaowocowały utworem skonstruowanym „szkatułkowo”. Kapitan gwardii Alfons van Worden wędruje przez góry Sierra Morena. Napotkane indywidua opowiadają mu niesamowite historie, których bohaterowie snują kolejne niezwykłe opowieści. Widz przechodzi więc z czasu do czasu i z kultury do kultury. Główną rolę zagrał Zbigniew Cybulski, poza nim wystąpiła plejada innych gwiazd oraz Iga Cembrzyńska, Gustaw Holoubek czy Zdzisław Maklakiewicz.
Dorota Dzierżanowska, krytyk filmowy WIR „Rękopis znaleziony w Saragossie”, 27.11, godz. 19
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA