fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Frida – muzyka do filmu

Rzeczpospolita
Kultowa muzyka filmowa. 15. tom kolekcjonerskiej serii „Rzeczpospolitej” – już w kioskach. Dla naszych czytelników mamy 3 zestawy z muzyką do "Fridy"
Gdy Elliot Goldenthal, autor utworów do „Fridy", odbierał za swoje kompozycje Oscara, dziękował przede wszystkim kobietom. Przy pracy otaczały go żeńskie postaci: Salma Hayek grająca Kahlo i reżyserka Julie Taymor, prywatnie żona kompozytora. Taymor i Goldenthal są jednym z najbardziej twórczych duetów Hollywood, współpracowali wcześniej m.in. przy ekranizacji „Tytusa Andronicusa". Ale we „Fridzie" muzyka powstawała nie jako ilustracja kadrów, rodziła się równolegle z pomysłami reżyserskimi.
Powstał jeden z najpiękniejszych filmów początku XXI wieku, intensywny dramaturgicznie i plastycznie, świetnie oddający związki, jakie zachodziły między przeżyciami meksykańskiej malarki a jej twórczością. Film przyczynił się do wzrostu popularności – i cen – dzieł Kahlo, stał się także wzorem ekranowych biografii. „Frida" pozostaje w pamięci także dzięki ścieżce dźwiękowej, która uwypukliła cierpienia i namiętności wypełniające życie artystki.
Malarka spędziła dużą część życia w łóżku – z powodu chorób i ciężkiego wypadku w młodości. – Goldenthal pisał muzykę, która mogłaby się jej spodobać. Komponował dla kameralnego zespołu – „takiego, który mógłby zmieścić się w niewielkim pokoju". Słychać gitary, akordeon, wiolonczele, trąbki, wreszcie – przejmujący, chwilami rozdzierający śpiew. Autor zaprosił muzyków i pieśniarzy meksykańskich, najważniejszy utwór „Paloma Negra" wykonuje legendarna Chavela Vargas.
Leciwa śpiewaczka, słynąca z charakterystycznego czerwonego poncho i głosu, którym potrafi oddać najgłębszy ból, wzięła udział w nagraniu także ze względu na swój związek z Kahlo. Mając 81 lat, Vargas, niegdyś szokująca Meksyk męskimi strojami i repertuarem, przyznała, że kochała wyłącznie kobiety, a miłość łączyła ją także z Fridą. Innymi ważnymi gośćmi piosenek towarzyszących opowieści o nietuzinkowej, szukającej wolności kobiecie są m.in. Lila Downs, jedna z najlepszych pieśniarek meksykańskich, Brazylijczyk Caetano Veloso, który śpiewał m.in. na ścieżce „Porozmawiaj z nią" Almodóvara. Wreszcie „La Bruja", ulubioną pieść Diego Rivery, wykonała Salma Hayek.
Elliot Goldenthal „Frida", CD
Kultowa Muzyka Filmowa, tom 15,
Universal Music/Rzeczpospolita
KONKURS:
Dla naszych czytelników mamy 3 zestawy:
Wygrają 3 pierwsze zgłoszenia na adres kultura@rp.pl z informacją, który film z serii podobał się Państwu najbardziej. W tytule mejla proszę wpisać "Frida".
Start konkursu: czwartek, 25 sierpnia, godz. 16.00.
Znamy już zwycięzców, poinformujemy ich drogą elektroniczną.  Dziękujemy za udział w konkursie :)
Informacje na temat kolekcji i oferta subskrypcji: www.rp.pl/e-sklep lub 801 15 15 15
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA