fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Wschodni: reaktywacja

Rzeczpospolita
Do 2012 roku Dworzec Wschodni ma zostać całkowicie przebudowany i otoczony biurowcami ze szkła i stali. Kolej szuka firm, które to sfinansują
Z cuchnącego miejsca w nowoczesną stację na europejskim poziomie – czy taka zmiana jest możliwa w Warszawie w ciągu pięciu lat? PKP twierdzą, że tak.
W wypełnionej po brzegi sali w centrali PKP przy Szczęśliwickiej przedsiębiorcy oglądali wczoraj zdjęcia satelitarne kolejowych działek o łącznej powierzchni ponad 15 ha. Jak ustaliliśmy, wśród biznesmenów byli przedstawiciele dużych międzynarodowych koncernów. Cały teren – niedaleko planowanego Stadionu Narodowego – PKP przeznaczą pod zabudowę. Kolejarze chcą powtórzyć scenariusz z Dworca Wileńskiego. Prywatny podmiot postawi swoje budynki komercyjne, ale pod warunkiem zbudowania dla PKP: ? nowej stacji (w przyszłości połączonej z odnogą drugiej linii metra w kierunku Gocławia)
? dworca autobusowego od strony ul. Lubelskiej ? parkingów „Parkuj i jedź” . Do lutego zainteresowane firmy mogą wykupować w PKP tzw. memorandum finansowe – to źródło informacji o założeniach planowanej inwestycji. Na jego podstawie przygotują dla kolei ofertę. W 2008 roku kolejarze mają wskazać w rokowaniach inwestora po ocenie zaproponowanej przez niego koncepcji i sprawdzeniu możliwości finansowych jej realizacji. – Budowa powinna ruszyć na przełomie 2008 i 2009 roku. Wszystko musi być gotowe przed Euro 2012 – twierdzi Jarosław Adwent z zarządu PKP. Koszt budowy samego dworca to 80 – 100 mln euro. Jarosław Dobrowolski z doradzającego kolejarzom konsorcjum EC Harris i Cushman & Wakefield mówi, że trwają właśnie analizy mające odpowiedzieć na pytanie, co obok dworca można zbudować. Kolejarze zadeklarowali, że będą w tej sprawie współpracować z miastem. Według Jolanty Latały z miejskiego Biura Architektury powinien tam powstać kawałek miasta: z placami, biurowcami, sklepami, restauracjami i budynkami mieszkalnymi. Do 2012 roku PKP chcą na podobnej zasadzie przebudować Dworzec Zachodni.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA