fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Silna opozycja opłaca się rządowi

Premier Jarosław Kaczyński miał szczęście do godnego siebie szefa gabinetu cieni Donalda Tuska i wiele na to wskazuje, że premier Donald Tusk też będzie miał szczęście do godnego siebie szefa gabinetu cieni Jarosława Kaczyńskiego. Szczęście (a nie pecha), albowiem zazwyczaj im lepsza, czyli skuteczniejsza opozycja, tym lepsza koalicja rządząca.
Twarda opozycja mobilizuje koalicję do lepszej pracy i działa odstraszająco na tych polityków rządzących, którzy łatwo ulegają np. korupcyjnym pokusom. Szczęściem rządzącego PiS było więc posiadanie silnej PO w opozycji, tak jak szczęściem rządzącej PO będzie zapewne posiadanie twardego PiS w opozycji, a z kolei pechem rządzącego SLD za czasów premiera Millera był brak silnej opozycji uważnie patrzącej na ręce rządzącym. Co, jak pamiętamy, skończyło się aferą Rywina i mnóstwem afer rywinopodobnych w całym kraju, a w konsekwencji - upadkiem rządu Millera i de facto politycznym zgonem SLD.
Dlatego wszyscy, którym naprawdę leży na sercu dobro polskiej demokracji, z równym zatroskaniem powinni obserwować formowanie się koalicji rządzącej, jak formowanie się opozycji. Będąc w opozycji Donald Tusk ostro zwalczał wewnątrzpartyjną opozycję, wiedząc, że utrzymanie spoistości partii bez instrumentów, którymi dysponuje szef ugrupowania sprawującego władzę, jest bardzo trudne. Nie zdecydował się jednak usunąć z PO nawet Jana Rokity, który nie ukrywał swego sceptycyzmu wobec polityki Tuska.
Teraz przed podobnym zadaniem stoi Jarosław Kaczyński, który musi sobie i wyborcom PiS odpowiedzieć na pytanie, czy wyrzucenie z partii jej trzech niepokornych byłych wiceprezesów – Ludwika Dorna, Kazimierza Ujazdowskiego i Pawła Zalewskiego – nie będzie zbyt silnym lekarstwem przeciw frakcyjności. Tak silnym, że jego zaaplikowanie w istocie osłabi PiS, zamiast je wzmocnić. Co przecież nie leżałoby w interesie ani PiS, ani PO, ani – w rezultacie – całej Polski. Skomentuj na blog.rp.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA