fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Wyższe oprocentowanie obligacji dla OFE

Oprocentowanie tych papierów zmienia się co roku. Jest ustalane na podstawie średnich stóp rentowności bonów skarbowych sprzedanych na czterech ostatnich przetargach, które odbyły się do końca października. Przez ostatni rok OFE dostawały obligacje oprocentowane 4,46 proc. Teraz wzrosło ono do 5,13 proc. Jest zatem bardziej korzystne dla klientów.
OFE otrzymują te obligacje od listopada 2003 r. co miesiąc. Jest to forma spłaty zaległych składek z lat 1999 – 2002. Umożliwiła to ustawa o przejęciu przez Skarb Państwa zobowiązań ZUS z tytułu nieprzekazanych składek do funduszy emerytalnych.
Od pierwszej transzy z końca listopada 2003 r. OFE dostały papiery warte 5,1 mld zł. Tylko w tym roku ZUS przekazał funduszom w tej formie 1,4 mld zł. Do OFE trafi więc już prawie tyle samo co w całym 2005 r. i o prawie 300 mln zł więcej niż w 2006 r. Obecne szacunki wskazują, że ZUS ma do spłaty jeszcze około 1 mld zł. Tym samym łączna wartość starych zobowiązań z odsetkami wyniesie około 6 mld zł. Kwota ta może jednak jeszcze ulec zmianie. W 2003 r. przewidywano, że będzie to 10 mld zł. Głównym powodem różnicy jest rosnąca wiedza ZUS na temat zaległości. Bierze się ona z prowadzonych postępowań wyjaśniających z płatnikami i z korekt dokumentów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA