fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Szef musi zaopatrzyć załogę w napoje

Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak
Warunki pogodowe wpływają na obowiązki pracodawców. Zwłaszcza w czasie upałów muszą oni chronić zatrudnionych
Obowiązki firm w trakcie upałów określa przede wszystkim rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (DzU nr 60, poz. 279). Zgodnie z nim w wypadku prac na otwartej przestrzeni, gdzie temperatura przekracza 25 st. C, pracodawca ma obowiązek zapewnienia zatrudnionym darmowych napojów chłodzących. Taki sam obowiązek ma względem osób zatrudnionych na stanowiskach pracy, gdzie temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi jest wyższa niż 28 st. C. Napoje powinny być dostępne w ciągu całej zmiany i w ilości zaspokajającej potrzeby załogi.
Czy zamiast dostarczyć wodę lub inny napój firma może wypłacić pieniądze? Nie. Zatrudnionym nie przysługuje ekwiwalent pieniężny za napoje. Co więcej, każdy pracodawca zawsze musi zapewnić dostateczną ilość wody zdatnej do picia. Miejsca jej czerpania powinny znajdować się nie dalej niż 75 m od stanowisk pracy. Tak nakazuje rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn. DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.)
Firmy muszą zadbać także o stan techniczny okien i świetlików. Mają być wyposażone np. w żaluzje i rolety, eliminujące nadmierne nasłonecznienie oraz urządzenia pozwalające na ich łatwe i bezpieczne otwieranie.
W gorące dni szczególną ochroną powinni być objęci pracownicy młodociani oraz kobiety w ciąży i w okresie karmienia.
– W razie wyjątkowo wysokich temperatur firmy mogą, choć nie muszą, skrócić czas pracy – wyjaśnia Agata Kostyk-Lewandowska, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu. – Jeśli to zrobią, nie będą mogły obniżyć zatrudnionym wynagrodzenia.
Ze względu na upały mogą także przesunąć godziny pracy tak, aby jej wykonywanie było jak najmniej uciążliwe. Tak np. pracownicy budowy zamiast na godz. 8. mogą przychodzić o 6. Dzięki temu będą mniej narażeni na działanie słońca.
A co, gdy firma nie zapewni właściwych warunków? Jeśli nie będzie odpowiedniego bezpieczeństwa i higieny pracy, przez co warunki będą bezpośrednio zagrażały zdrowiu lub życiu pracownika, to ma on prawo powstrzymać się od wykonywania pracy. – Musi jednak natychmiast powiadomić o tym przełożonego – tłumaczy adwokat Katarzyna Jasińska.
 
Czytaj też:
 
Zobacz więcej:
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA