fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Ponad trzy miliony komórek z szybką transmisją danych

Rzeczpospolita
Zuzanna Dąbrowska
Usługi HSDPA są coraz bardziej popularne i coraz tańsze
Rynek szerokopasmowego‚ mobilnego dostępu do sieci w Europie dynamicznie rośnie‚ napędzany jest przede wszystkim malejącymi kosztami przesyłania danych i rosnącą prędkością transmisji.
Szwedzka grupa badawcza Berg Insight przewiduje‚ że już w najbliższych trzech latach w technologii szybkiego dostępu HSPA będzie realizowanych ponad 90 proc. połączeń internetowych w telefonii komórkowej. Obecnie w Europie działa 3,3 mln komórek korzystających z szerokopasmowego dostępu do sieci. Analitycy Berg Insight przewidują, że do końca bieżącego roku liczba ta wzrośnie do 5 mln, a w ciągu następnych czterech lat osiągnie 30 mln.
Świetlaną przyszłość HSPA potwierdzają doświadczenia telekomów na całym świecie. Koreański operator KTF jedynie w ciągu sześciu miesięcy od czasu wprowadzenia systemów HSPA zdobył 1‚7 miliona dodatkowych klientów. W Australii rozszerzoną ofertą operatora Telstra w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy zainteresowało się milion osób.
W Polsce wszyscy operatorzy uruchomili usługi w subtechnologii HSDPA w tym roku i lokalnie umożliwiają pobieranie danych z teoretyczną przepustowością dochodzącą do 7‚2 Mb/s. W fazie testowej pozostają systemy HSUPA (razem z HSDPA określane jako HSPA) pozwalające szybko wysyłać informacje (obecnie do ok. 2 Mb/s).
Rozwój rynku szerokopasmowych usług mobilnych sprawia‚ że równie szybko zwiększa się zapotrzebowanie na urządzenia do szybkiego przesyłania danych. Jedynie w I kw. 2007 producenci kart PC i modemów USB sprzedali ok. 40 – 50 proc. więcej urządzeń niż w ubiegłym roku‚ przy jednoczesnym spadku cen o 20 proc. Analitycy przewidują dalszy dynamiczny wzrost tego sektora. Wartość rynku usług sieciowych i urządzeń ma rosnąć w tempie 22‚9 proc. rocznie‚ w 2011 r. osiągając wartość 3 miliardów euro.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA