fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Lista posłów RP. Podział mandatów

Rzeczpospolita
Polityka się coraz bardziej profesjonalizuje. Najpewniejszym sposobem dostania się do Sejmu okazuje się bycie byłym posłem. Nawet posłowie, których nazwiska nic nie mówią elektoratowi w swoich regionach, wygrywają wybory.
Droga do fotela poselskiego staje się coraz dłuższa. W obecnym parlamencie znalazło się stosunkowo niewiele osób, dla których Sejm to polityczny debiut. Wielu nowych posłów ma za sobą karierę w samorządach różnych szczebli, byli radnymi, wójtami, starostami, członkami sejmików wojewódzkich. Obecny Sejm jest też lepiej wykształcony niż poprzedni. Brak wyższego wykształcenia jest wyjątkiem. Podobnie jak w poprzednich parlamentach, dużą grupę stanowią prawnicy, nauczyciele i lekarze.
209. Do samodzielnego rządzenia partii Donalda Tuska zabrakło 22 mandatów.
Strona www partii platforma.org
166. Partia Kaczyńskiego zwiększyła stan posiadania o 15 mandatów w stosunku do końca kadencji. Strona www partii pis.org.pl 53. Postkomuniści sprzymierzeni z demokratami.pl nie zdołali powtórzyć wyniku SLD z 2005 roku Strona www ugrupowania lid.org.pl 31. Ludowcy zwiększyli swój stan posiadania o cztery mandaty w stosunku do końca kadencji Strona www partii psl.org.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA