fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Nowi ludzie w samorządzie, czyli wymiana w radach i sejmiku

Z warszawskiego samorządu do parlamentu odejdzie czworo z 60 radnych. Sejmik mazowiecki czeka większa rewolucja – wymiana siedmiu lub ośmiu z 51 rajców. Może nawet wybór marszałka.
Wymiana kadr w radach miasta i dzielnic odbędzie się wyłącznie w szeregach Platformy. Posłami zostali bowiem dwaj radni Warszawy z PO – Krzysztof Tyszkiewicz i Tadeusz Ross. Na ich miejsce wejdą kolejne osoby z ich okręgów. A więc za Rossa – doświadczony już samorządowiec, matematyk Wojciech Rzewuski, potomek hrabiowskiego rodu.
Za Tyszkiewicza – debiutantka, 34-letnia Aleksandra Sheybal-Rostek, pedagog, urzędniczka w Ursusie. Przed wyborami w 2006 r. uruchomiła swoją stronę internetową, na której po przegranej napisała: „W żadnych innych okolicznościach takiej strony bym nie zrobiła (narcyzem nie jestem), a teraz czuję się idiotycznie, wisząc sobie na jakimś tam serwerze i dając się oglądać, komu tylko na to przyjdzie ochota. No ale ostatecznie przestałam być osobą anonimową”.
Na Woli trzeba wybrać nowego szefa rady, gdyż posłem został obecny – Michał Szczerba. Mandat po nim odziedziczy urzędniczka od przetargów z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Monika Wiśnioch. A za Alicję Dąbrowską z Pragi-Północ w najbardziej skonfliktowanej w tej kadencji radzie dzielnicy zasiądzie Zofia Kozdrój, też była radna. Posłem został również marszałek Mazowsza Adam Struzik (PSL), więc będzie musiał wybrać – Sejm czy sejmik. Urzędnicy spekulują, że wybierze to drugie, chyba że PO zaproponuje mu jakieś wysokie stanowisko w przyszłym rządzie koalicji PO – PSL.
– Mam dwa tygodnie na decyzję. Samorząd jest ważny, więc nie wykluczam, że w poselskich ławach zastąpi mnie któryś z partyjnych kolegów – stwierdza Struzik. Ale zastrzega: – Zależy, jak ułoży się współpraca PSL z PO w kraju. Z sejmiku odejdą również Marek Borowski, Marek Balicki (SdPl), Janusz Piechociński (PSL), Mariusz Błaszczak (PiS). Karierę poselską rozpoczną też: Teresa Wargocka (PiS), Czesław Czechyra i Jacek Kozaczyński (PO). Zastąpią ich głównie debiutanci. Wśród nich samorządowe doświadczenie mają już między innymi aktor Wojciech Siemion (PSL) i były burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego Marek Papuga (LiD).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA