fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Chlebowski: Zlikwidujemy podatek Belki od oszczędności i zysków z giełdy

Zbigniew Chlebowski
Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Platforma Obywatelska chce zlikwidować w tej kadencji Sejmu podatek od zysków kapitałowych - zarówno tzw. podatek Belki (od zysków z lokat i obligacji), jak i podatku od zysków giełdowych, poinformował Zbigniew Chlebowski, rzecznik ds. finansów w gabinecie cieni PO.
- Uważam, że likwidacja podatku od zysków kapitałowych i podatku od zysku z oszczędności to dwa obciążenia, które na pewno znikną w tej czteroletniej kadencji - powiedział Chlebowski.
Wcześniej prezes GPW Ludwik Sobolewski powiedział, że spodziewa się zniesienia podatku od zysków kapitałowych. Z kolei Marek Sawicki, jeden z liderów potencjalnego koalicjanta PO, Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL), powiedział agencji ISB, że stanowisko Ludowców dotyczące podatku od zysków kapitałowych nie jest ostatecznie ustalone.
Sawicki mówił też, że PSL jest przeciwne podatkowi liniowemu. Tymczasem PO chce od 2009 wprowadzić 15-proc. podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) i prawnych (CIT).
- Podatek liniowy jest jednym z głównych fundamentów naszego programu, ale na pewno nie będzie barierą do zawarcia koalicji - powiedział jednak Chlebowski.
Dodał, że umowa koalicyjna polega na tym, że ktoś musi "odpuścić".
Źródło: isb
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA