fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Prawnik Światowego kongresu Żydów wzywa do bojkotu Polski

Menachem Z. Rosensaft
commons.wikimedia.org
Dopóki nie powstanie prawo, które będzie odpowiadać roszczeniom ofiar Holokaustu i ich spadkobiercom, społeczność żydowska, ocaleni i ich rodziny w szczególności powinni powstrzymać się przed wpompowywaniem dolarów z turystyki i innych dziedzin w polską ekonomię - wzywa generalny radca prawny Światowego Kongresu Żydów Menachem Z. Rosensatft
Tak ostro Rosensaft zareagował na wypowiedź premiera Donalda Tuska, że Polski w tej chwili nie stać na przeprowadzenie ustawy reprywatyzacyjnej.
Oświadczenie zamieszczono na stronie internetowej Światowego Kongresu Żydów.
Rosensaft polemizuje głównie z wypowiedziami szefa polskiego MSZ Radosława Sikorskiego, który w odpowiedzi na list od Światowego Kongresu Żydów mówił, że "reprywatyzacja w Polsce ma miejsce: toczy się w sądach i obywatele odzyskują mienie po tym, jak sądy zweryfikują te wnioski".
- Polska bardzo szczodrze oddała mienie komunalne żydowskie, natomiast jeśli chodzi o mienie różnych obywateli państw obcych, to Polska jeszcze w latach 60. podpisała tzw. umowy indemnizacyjne, w tym z USA, i wypłaciła wielomilionowe odszkodowania rządom tych krajów, w tym Stanom Zjednoczonym - mówił  szef MSZ.
Rosensaft nazywa te słowa "jątrzeniem", które pogorszyła jeszcze "lekceważące" polskie stanowisko.
Prawnik wypomina również Sikorskiemu braki w wiedzy historycznej. Słowa szefa polskiego MSZ o tym, że "Holokaust, który miał miejsce na nasze, był przeprowadzony niezgodnie z naszą wolą przez kogoś innego", komentuje przywołując zbrodnię w Jedwabnem, pogrom kielecki i ostatnią książkę Jana Tomasza Grossa.
"Pomiędzy Jedwabnem i Kielcami niezliczeni Polacy czerpali korzyści z niemieckiego 'Ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej'" - pisze Rosensaft. Jego zdaniem liczba Polaków ryzykujących życiem dla ratowania Żydów została "znacznie przewyższona" przez tych, którzy "denuncjowali Żydów, plądrowali ich własność i wprowadzali się do domów żydowskich rodzin, które zostały deportowane do obozów koncentracyjnych".

Sikorski: Bartoszewski zabierze głos

- Minister Bartoszewski, jako pełnomocnik rządu ds. relacji z diasporą żydowską, na pewno kompetentnie zabierze głos w tej sprawie - stwierdził szef MSZ Radosław Sikorski, pytany o deklarację działacza Światowego Kongresu Żydów, wzywającego do bojkotu Polski w związku ze sprawą odszkodowań za majątek stracony w czasie Holokaustu.
Jednocześnie szef MSZ zachęcił przedstawicieli diaspory żydowskiej, którzy chcą odzyskać w Polsce majątki zagrabione w latach PRL, do występowania na drogę sądową.
- Sądy nawet nie wiedzą, jakie kto ma wyznanie czy narodowość. I o ile wiem, setki spraw skończyły się już oddaniem mienia, czy rekompensatami, także niezmiennie zachęcamy do korzystania ze ścieżek prawnych, które są otwarte niezależnie od narodowości czy wyznania - powiedział przebywający w Brukseli szef dyplomacji.
Menachem Z. Rosensaft, generalny radca prawny Światowego Kongresu Żydów, jest też założycielem i przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Dzieci Ofiar Holokaustu. Jego rodzice przeżyli Auschwitz i Bergen-Belsen.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA