fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Mapa drogowa dla CCS

Fundacja Bellona przedstawiła mapę drogową dla wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla (CCS) w Polsce – podaje wnp.pl
Fundacja Bellona, międzynarodowa organizacja pozarządowa, zajmująca się ochroną środowiska, z siedzibą w Norwegii, przedstawiła mapę drogową w zakresie wdrażania technologii wychwytu i składowania CO2 w Polsce.
– W przygotowanych przez nas scenariuszach widać, że CCS może pomóc Polsce w zapewnieniu większej niezależności energetycznej kraju, bez względu na zakres i wpływ przyszłej polityki UE w obszarze energii i klimatu - mówi Erlend Fjosna, dyrektor programowy zespołu Fundacji Bellona ds. CCS - BEST (Bellona Environmental CCS Team).
W najbliższej przyszłości Polska będzie musiała odpowiedzieć na pytania o przyszłość energetyczną oraz kondycję gospodarczą kraju w kontekście polityki energetycznej i klimatycznej UE, w wyniku której emitowanie CO2 będzie coraz bardziej kosztowne. W oparciu o rządowe plany rozwoju polskiej energetyki, Fundacja Bellona opracowała w ramach prezentowanej mapy drogowej możliwe scenariusze dla sektora energetycznego w Polsce do 2050 r.
W Polsce ponad 90 proc. energii elektrycznej produkuje się z węgla kamiennego i brunatnego – paliw najbardziej emisyjnych.
Jeśli poczynając od 2020 r. Polska zacznie stosować wychwyt i składowanie CO2 na szeroką skalę, to możliwe będzie obniżenie emisji dwutlenku węgla w sektorze energetyki z 250 mln ton rocznie, spodziewanych w 2050 r., do 25 mln ton.
Mapa Bellony dla Polski jest drugą mapą przygotowaną przez BEST, po mapie dla Grecji.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA