fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Za ile materiały na dom

Na wykresie przedstawiamy ceny materiałów potrzebnych do wybudowania domu o powierzchni 152 mkw.
źródło: Polskie Składy Budowlane
W styczniu o ponad 1,5 tys. zł wzrósł – w porównaniu z grudniem ub.r. – koszt zakupu materiałów wykorzystywanych do budowy domu o powierzchni 150 mkw. Na materiały trzeba było wydać nieco ponad 140 tys. zł. To 5 tys. zł mniej niż przed rokiem
• W tym roku najbardziej zdrożało drewno (o 10 proc. w stosunku do grudnia 2010 r.). W zależności od rodzaju, za pręty zbrojeniowe trzeba było zapłacić w minionym miesiącu o 2,65 do 9,3 proc. więcej niż pod koniec ubiegłego roku. Zdrożały także materiały izolacyjne, wełna i styropian – wzrost o około 2 proc.
• O 2 proc. spadły w styczniu (w stosunku do grudnia) ceny płytek: klinkierowej i mrozoodpornej. Natomiast w stosunku do stycznia 2010 r. najbardziej staniały właśnie płytki – o 16 proc., płyta gipsowo-kartonowa – spadek także o ponad 16 proc., oraz wełna mineralna – spadek o ponad 13 proc. Wzrosły natomiast ceny styropianu – o ponad 10 proc., oraz prętów zbrojeniowych – o 4,6 – 11,7 proc. (w zależności od rodzaju).
• Spadek cen płytek o 1 proc. obniżył koszt zakupu materiałów służących do zrobienia schodów i tarasu oraz o 0,32 proc. materiałów na elewację. Z kolei wzrost cen drewna znacznie podniósł koszt materiałów wykorzystywanych do konstrukcji dachu – wzrost o prawie 4 proc. w stosunku do grudnia ubiegłego roku.
• – Początek roku to ożywienie w sklepach i składach budowlanych. Szacujemy, że przychody ze sprzedaży materiałów w styczniu 2011 r. były o 20 – 30 proc. wyższe niż przed rokiem oraz 5 – 10 proc. wyższe niż w grudniu ub.r. – mówi Mirosław Lubarski, dyrektor marketingu Grupy PSB.
[srodtytul]Jak powstaje wykres?[/srodtytul]
• Podstawą do wyliczenia danych był projekt domu o powierzchni 152 mkw. w stanie surowym zamkniętym. Jest to budynek jednorodzinny, z poddaszem mieszkalnym, niepodpiwniczony, przeznaczony dla cztero-, pięcioosobowej rodziny.
• W domu znajdują się: na parterze – kuchnia z kącikiem jadalnym, salon z wyjściem na taras, gabinet; na piętrze – trzy sypialnie (każda z wyjściem na balkon) oraz łazienka i garderoba.
• Projekt uzyskaliśmy z pracowni Agrobisp.
• Informacje o cenach poszczególnych materiałów potrzebnych do budowy domu otrzymaliśmy od Grupy Polskie Składy Budowlane, sieci 280 punktów handlowych.
• Wykres przedstawia całkowity koszt materiałów potrzebnych do wybudowania tego domu w poszczególnych miesiącach.
[b]Ile za materiały na dom – patrz w tabeli obok. [/b]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA