fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Gdy zgasną reflektory

Tomasz P. Terlikowski
Rzeczpospolita
Sprawa betanek za parę dni pewnie umrze śmiercią medialną. Klasztor został zdobyty, siostry przeniesione do domów lub ośrodków rekolekcyjnych. Nie ma już zamkniętej twierdzy, nie ma napięcia przed bitwą, wszystko wróciło do normy.
Ale dopiero teraz (choć kanonicznie, prawnie i medialnie sprawa została zakończona), przed władzami kościelnymi i świeckimi staje prawdziwe wyzwanie. Trzeba bowiem zrobić wszystko, by byłe zakonnice przywrócić rodzinom, z których zostały psychicznie wykluczone. I to jest zadanie dla psychologów, zapewne także tych, którzy noszą sutanny. Trzeba także pokazać gorliwie wierzącym - bo tego nie sposób im odmówić - kobietom, na czym polega normalne życie religijne i czym różni się od niebezpiecznych, choć pociągających, patologii duchowych.
Kościół to zadanie już podjął. Byłe betanki nie zostały odrzucone, wręcz odwrotnie - udostępniono im domy rekolekcyjne, roztoczono nad nimi opiekę. W ten sposób abp Józef Życiński wyznaczył kierunek, w którym zmierzać będzie lubelski Kościół, próbując rozwiązać tę trudną sytuację. Arcybiskup zdecydował - choć w klasztorze dochodziło do rzeczy niedobrych - że nieroztropne byłoby tracenie bogactwa autentycznej, choć źle ukierunkowanej pobożności eksbetanek. Podobne wyzwanie stanie teraz również przed strukturami państwowymi. Ich zadaniem będzie bowiem niedopuszczenie, by wokół byłych zakonnic powstał nowy ruch religijny, manipulujący swoimi wyznawcami. O ile bowiem przełożoną zgromadzenia siostrę Jadwigą Ligocką miał kto kontrolować i odwołać, to ewentualnej przywódczyni nowej wspólnoty wiary pani Ligockiej nie miałby już kto zatrzymać.
Rolą państwowych służb i urzędów nie jest ingerowanie w życie duchowe obywateli, ale - pamiętając o zachowaniu byłych betanek, o wielomiesięcznej okupacji domu klasztornego - dobrze by było, aby dziś państwo choć pomogło w odpowiednim rozstrzygnięciu tej sprawy. Bez kamer, reflektorów i komentatorów. Skomentuj na blog.rp.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA