Premia nie jest wynagrodzeniem za usługę, więc VAT nie podlega

Czy otrzymując bonus od kontrahenta za zrealizowanie określonej wielkości zakupów i terminowe płatności, trzeba go opodatkować VAT? Przedsiębiorcy od dawna zadają sobie to pytanie, bo kwestia ta budziła wątpliwości nie tylko na gruncie nowej, ale i starej ustawy o VAT. Niedawno odpowiedział na nie Naczelny Sąd Administracyjny
Przypomnijmy pokrótce genezę problemu, o którym wielokrotnie pisaliśmy na łamach DF.Według organów podatkowych i Ministerstwa Finansów, które 30 grudnia 2004 r. wydało w tej sprawie urzędową interpretację przepisów w trybie art. 14 ordynacji podatkowej (PP3-812-1222/2004/AP/4026), premie pieniężne wypłacane przez sprzedawcę nabywcy towaru mogą mieć dwojaki charakter:- rabatu, obniżającego cenę towaru i tym samym zmniejszającego obrót u sprzedawcy - jeżeli odnoszą się do konkretnej dostawy (co wynika np. z wystawionej przez udzielającego premii faktury korygującej), albo- wynagrodzenia za świadczenie usług przez nabywcę towaru - gdy nie odnoszą się do konkretnej dostawy, a zostały przyznane np. z tytułu zrealizowania przez podatnika w danym okresie zakupów o określonej wartości.Skąd takie rozróżnienie? Otóż MF kierowało się definicją usług z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którą za usługę można uznać każde świadczenie, które nie sta...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL