fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Jak można dostać preferencyjny kredyt

Limity cenowe w województwach
Nieznane
Nie na każdą inwestycję dostanie się kredyt z dopłatami. Przepisy preferują niedrogie małe i średnie mieszkania oraz domy. Osoby, które posiadają już własne lokum, nie mają szans na wsparcie
O preferencyjne kredyty mogą się starać małżeństwa - niezależnie od tego, czy mają dzieci. Jest to również propozycja dla osoby samotnie wychowującej przynajmniej jedno małoletnie dziecko, na które pobierany jest zasiłek pielęgnacyjny bez względu na wiek, a także uczące się doukończenia25 lat. Umowę o taki kredyt można podpisać tylko raz.
[srodtytul]Trzeba sprzedać mieszkanie [/srodtytul]
Szansę na preferencje kredytowe mają tylko osoby, które w dniu zawarcia umowy nie posiadają prawa własności domu lub mieszkania (ani lokatorskiego lub własnościowego prawa do lokalu).
Jeśli więc ktoś ma mieszkanie, musi przed zaciągnięciem kredytu szybko je sprzedać. Oświadczenie o tym, że nie posiada się żadnego lokum, składa się dopiero przy podpisywaniu umowy kredytowej.
Nie powinny się również martwić osoby, które dostały nieruchomość w spadku. Jeśli doszło do tego już po zawarciu umowy kredytowej, to warunek braku mieszkania lub domu na własność został spełniony. Celem ustawy nie jest bowiem doprowadzenie do odrzucania spadków.
Najemcy oraz mający mieszkania lokatorskie nie muszą się z nich wyprowadzać od razu. Ustawa daje im sześć miesięcy od zakończenia inwestycji na rezygnację z najmu lub wypowiedzenie członkostwa w spółdzielni. Dopłaty można natomiast stracić, jeśli całość lub chociaż część kredytu wykorzystamy niezgodnie z jego celem.
[srodtytul]Ważny jest metraż [/srodtytul]
Kredyt przysługuje nie tylko na zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego, ale również na nadbudowę, przebudowę, rozbudowę budynku mieszkalnego, a także adaptację budynku lub lokalu dotychczas wykorzystywanego na cele inne niż mieszkalne.
Podstawę naliczenia dopłaty stanowi kwota kredytu przypadająca na 50 mkw. mieszkania i 70 mkw. domu jednorodzinnego. Gdy dom lub mieszkanie są większe, to na dodatkowy metraż dopłaty nie przysługują. Nie oznacza to, że można skorzystać z dopłat, kupując 250-metrową willę. Powierzchnia użytkowa kredytowanego mieszkania nie może bowiem przekroczyć 75 mkw., a domu - 140 mkw. Ponadto nasze lokum musi się znajdować w Polsce.
Co istotne - podczas nabycia własności mieszkania od dewelopera płaci się nie tylko za lokum, ale i za udziały w gruncie. Wtedy cena gruntu będzie wliczona w koszt metra kwadratowego. To istotne, bo ustawa określa maksymalną stawkę za metr kwadratowy - jej przekroczenie powoduje, że nie można dostać dopłat do kredytu, nawet gdy spełnione zostaną wszystkie pozostałe kryteria. Wysokość tego limitu jest zróżnicowana i zależy od regionu (patrz grafika).
[srodtytul]Wysokość dopłat [/srodtytul]
Dopłata to równowartość50 proc. odsetek naliczonych za pomocą stopy referencyjnej (w trzecim kwartale tego roku wynosi ona6,42 proc.).
Warto jednak pamiętać, że dopłaty stosuje się jedynie przez osiem lat od dnia spłaty pierwszej raty odsetek i tylko do kredytów w złotych -umowa kredytowa nie może uzależniać zmiany raty kapitałowo-odsetkowej ani pozostającego do spłaty kredytu od zmiany kursów walut. Ponadto kwotę kredytu można powiększyć tylko o jednorazowe opłaty i prowizje (do wysokości 2 proc. kredytu) oraz o jednorazowe i płatne z góry ubezpieczenie kredytu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA