Odprawa emerytalna nie wyklucza grupowej

[b]Pięć lat temu zwolniliśmy pracownicę, która ukończyła 55 lat i nabyła prawo do wcześniejszej emerytury. Z chwilą ustania stosunku pracy wypłaciliśmy zatrudnionej odprawę emerytalną. Sąd pracy zakwestionował rozwiązanie umowy i po 13 miesiącach zwolniona wróciła do firmy. Obecnie kończy 60 lat i odchodzi na emeryturę. Czy należy jej wypłacić ponownie odprawę emerytalną? A czy pracownicy przysługiwałaby jakakolwiek odprawa, gdyby to pracodawca wypowiadał umowę o pracę?[/b]Nie ulega wątpliwości, że zarówno odprawa emerytalna, jak i rentowa przysługuje zatrudnionemu tylko raz w życiu w związku z przejściem na to świadczenie. Tak wynika z art. 92 § 2 k.p.Pracownica czytelnika otrzymała już jedną odprawę emerytalną. Już zatem skorzystała ze swojego prawa i nie ma znaczenia to, że sąd przywrócił ją do pracy. Jeżeli przyczyną rozwiązania umowy o pracę u czytelnika będzie tylko przejście na emeryturę, to żadna odprawa tej pracownicy już się n...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL