Wnosząc aport, możesz uzyskać dochód z kapitałów pieniężnych

U wspólnika spółki osobowej wnoszącej aport do spółki kapitałowej może powstać dochód, od którego trzeba zapłacić podatek. Jest to dochód z odrębnego źródła - kapitałów pieniężnych - nie z działalności gospodarczej
[b]- Jak wykazać w spółce osobowej dochód z objęcia udziałów w zamian za aport? Czy przychody z kapitałów pieniężnych można połączyć z przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej, w której trzech wspólników opłaca miesięczne zaliczki na podatek liniowy? Czy należy wystawić PIT-38 na koniec roku i dopiero zapłacić podatek?[/b] - pyta czytelnik DF.W zamian za wkład niepieniężny (aport) wspólnicy obejmują udziały/akcje innej spółki albo podwyższona zostaje wartość już posiadanych przez nich udziałów. Dlatego aport np. dla celów podatku VAT jest traktowany jako odpłatna dostawa towarów (która jednak korzysta ze zwolnienia z tego podatku; więcej na ten temat pisaliśmy w DF z 21 czerwca). Czy w związku z tym u przedsiębiorców opodatkowanych PIT, wnoszących aportem do spółki środki trwałe firmy, powstaje przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (up...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL