fbTrack

Internet

Prawniczki mają własną stronę WWW

Rozwój współczesnej teorii prawa doprowadził do powstania wielu nowych kierunków myśli prawniczej, z których jednym z najbardziej aktywnych jest feminizm prawniczy (legal feminism).
Na świecie powstaje dużo organizacji prawniczych wywodzących swoją tożsamość z różnicy płci, do których należy European Women Lawyers' Association - www.ewla.org.
Prezentowana strona internetowa tego stowarzyszenia zawiera informacje nie tylko o nim samym, ale i takie, które mogą zainteresować szerszą grupę czytelników. Prowadzona jest po angielsku, ale niektóre materiały są w języku niemieckim i francuskim. Wiele miejsca na stronie poświęcono samemu stowarzyszeniu i jego działalności polegającej na tworzeniu platformy ułatwiającej komunikowanie się i współpracę kobiet prawników z różnych krajów, wymianę doświadczeń, a w przyszłości nawet lobbowanie na rzecz korzystnych nowych regulacji prawnych.
Zakładka EWLA Activities zawiera wiele opracowań (dostępnych bezpłatnie) przygotowywanych na konferencje i seminaria tej organizacji, na których dyskutuje się o różnych aspektach relacji kobiet i prawa (m.in. Company Law & Women, Competition Law & Women). Odnośnik working groups prowadzi do listy grup, do których, zgodnie z zapewnieniami obecnymi na stronie, można swobodnie się zapisać, pracujących nad różnymi specyficznymi i ważnymi dla praw kobiet zagadnieniami, m.in. Trafficking czy Gender Violence (są też czasami dostępne pewne materiały ich dotyczące). Rozczarowuje sekcja links: linków jest stosunkowo niewiele, niektóre rzeczywiście odsyłają do stron związanych z feminizmem prawniczym i organizacjami ważnymi dla kobiet, ale część z nich wydaje się dość przypadkowa (np. do EFTA). Ważna dla wielu osób może być zakładka jobs & scholarships, gdzie można znaleźć oferty pracy oraz stypendiów dla chcących zająć się kwestiami związanymi z feminizmem prawniczym. Prezentowana strona stanowi dobry przykład stworzenia dla organizacji miejsca do wyrażania własnych, niekoniecznie zbieżnych z powszechnymi, poglądów. Z jednej strony wyraźnie promuje konkretną organizację (i głoszone przez nią idee), a z drugiej strony zawiera wiele informacji użytecznych dla każdego, które mogą też pomóc w zrozumieniu punktu widzenia tej organizacji. Wizyta na tej stronie może szczególnie zainteresować polskich czytelników, gdyż w Polsce feminizm prawniczy nie jest jeszcze dość znany. * Publikacja powstała przy wsparciu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL