Przy budowie chodnika gmina nie odliczy VAT

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Robiąc chodnik, plac zabaw czy publiczną toaletę albo przerabiając strażnicę pożarową na świetlicę, gmina nie odliczy VAT zapłaconego w cenie towarów i usług potrzebnych do wykonania tych inwestycji
Tak samo z reguły nie dostanie zwrotu tego podatku z budżetu, chyba że inwestycje te finansowałaby ze ściśle określonych środków zagranicznych. Zasadniczo gmina jest podatnikiem podatku od towarów i usług tylko w zakresie umów cywilnoprawnych. Przykładowo, gdy wynajmie przedsiębiorcy lokal na sklep czy usługi gastronomiczne, musi zapłacić VAT.Co innego jednak, gdy w grę wchodzą zadania publiczne wykonywane przez gminę zgodnie z art. 2 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=29C488E32A7F295A9589654388C67E8B?id=163433]ustawy o samorządzie gminnym[/link]. Wówczas stosuje się art. 15 ust. 6 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=177CA857C29AA3F379E45AF6001D703B?id=172827]ustawy o VAT[/link]. A to oznacza, że gminy nie uznaje się za podatnika w tym zakresie, w jakim realizuje zadania nałożone na nią przez ustawę o samorządzie gminnym, do realizacji których została powołana.Również same czynności związane z wykonywani...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL