fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Można pomniejszyć podatek, korzystając z kateringu

Czym różni się usługa gastronomiczna od kateringu? Odpowiedź jest bardzo ważna dla firm, które chcą odliczyć VAT przy zakupach
Jeśli skorzystają z usługi gastronomicznej, nie mogą pomniejszyć podatku należnego o naliczony. Ta możliwość przysługuje natomiast przy zakupie usługi kateringu.Ustawa o VAT posługuje się szeroką definicją usługi, którą jest każde świadczenie niestanowiące dostawy towarów (art. 8 ust. 1).Zarówno zatem usługi gastronomiczne, jak też katering podlegają opodatkowaniu. Ale przepisy różnicują konsekwencje ich zakupu. Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT nie można obniżyć kwoty podatku naliczonego od usług gastronomicznych nabywanych przez podatników nieświadczących usług turystyki lub transportu osób. Natomiast brak jest analogicznego przepisu dotyczącego usług kateringowych, co pozwala na odliczenie VAT przy ich zakupie.Potwierdzają to również organy podatkowe (np. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie w interpretacji z 12 stycznia 2006 r., 1471/NUR1/443525/05/IK).Ten sztuczny podział wynika z art. 8 ust. 3 ustawy o VAT, który nakazu...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA