fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawnicy

Debata o wolności słowa w redakcji Rzeczpospolitej

Debatę poprowadził Piotr Gabryel (z lewej) z „Rz”. Głównymi panelistami byli dr Ireneusz Kamiński i ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier
FUNDACJA IUS ET LEX
Prawnicy, dziennikarze i politycy spierali się w naszej redakcji o wolność słowai odpowiedzialność za nie
Okazją do dyskusji była prezentacja najnowszego, szóstego już magazynu „Ius et Lex” – ostatniego, który powstał pod redakcją śp. rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego. Na początku zebrani uczcili minutą ciszy jego pamięć.
– Wolność słowa jest jedną z największych wartości, ale nie może być tak, że dziennikarzy nie ograniczają żadne regulacje – mówił ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier.
– W Polsce wciąż sądy często nie rozumieją, jak ważna jest wolność słowa – przekonywał dr Ireneusz Kamiński, przytaczając przykłady orzeczeń Trybunału w Strasburgu, w których zajmował on inne stanowisko niż polski wymiar sprawiedliwości.
Dziennikarze Łukasz Warzecha i Jerzy Jachowicz podkreślali, że sądy są nieprzychylne mediom i skazują np. za wyrażanie swoich opinii.
– W ciągu ostatnich 20 lat nastąpiła w tym zakresie znacząca poprawa – przekonywał adwokat Roman Nowosielski.
Z kolei Jerzy Owsiak, twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, apelował do dziennikarzy, by podchodzili do tekstów z większą starannością.
Polityk Janusz Korwin-Mikke krytykował poprawność polityczną, która może być dla wolności słowa groźniejsza niż wyroki sądów.
Dyskusji przysłuchiwali się m.in. sędziowie Trybunału Konstytucyjnego i profesorowie wyższych uczelni. Nie zabrakło też rodziny śp. Janusza Kochanowskiego. Jego żony i syna.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA