fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Wynik banków będą lepsze

Zdaniem analityków rezultaty instytucji będą nieco lepsze niż w poprzednim kwartale. Wyższą dynamikę mogą pokazać BRE Bank i Kredyt Bank. Nieco słabiej może wypaść Getin Holding.
Rzeczpospolita
Jutro wyniki za III kwartał zaprezentuje Millennium, rozpoczynając sezon publikacji raportów banków giełdowych
Analitycy przewidują, że zysk netto Millennium wyniósł 71 mln zł, podczas gdy przed rokiem bank miał stratę w wysokości 87 mln zł, a w drugim kwartale 2010 roku 69,5 mln zł zysku.
Rezultaty całego sektora za III kwartał powinny być nieznacznie lepsze od wypracowanych w poprzednich trzech miesiącach.
– Zysk netto banków giełdowych powinien być średnio
o 5 – 10 proc. wyższy niż w II kwartale. Wyższą dynamikę powinny pokazać BRE Bank i Kredyt Bank ze względu na znacznie niższe rezerwy niż w poprzednim kwartale. Natomiast spodziewamy się, że gorzej na tle sektora wypadnie Getin Holding – przewiduje Marek Juraś, szef działu analiz Unicredit CAIB.
Na razie nie widać zwiększonego popytu na produkty bankowe. Dobrze się sprzedają kredyty hipoteczne, ale w segmencie korporacyjnym nadal panuje stagnacja.
Depozyty sektora bankowego wzrosły o 1,5 proc., ale pod koniec kwartału gospodarstwa domowe odkładały w bankach coraz mniejsze kwoty. Przyrost kredytów był niewielki, sytuację ratowały kredyty hipoteczne.
W pozostałych segmentach było dużo gorzej. Firmy w niewielkim stopniu posiłkują się środkami pożyczonymi z banków. – Dynamika kredytów jest niska, jedynym segmentem, który rósł, są kredyty hipoteczne. Marże odsetkowe mogą być minimalnie lepsze ze względu na utrzymujące się niskie koszty finansowania – mówi Andrzej Powierża, analityk Domu Maklerskiego Banku Handlowego. Jego zdaniem dobry wynik z opłat i prowizji powinny pokazać PKO BP i BRE Bank.
Rezerwy zawiązywane na niespłacane kredyty będą niższe ze względu na poprawę jakości portfela w segmencie korporacyjnym.
– Koszty mogą być nieco wyższe niż w II kw., m.in. przez rezerwy tworzone na bonusy dla pracowników – dodaje Powierża.  
Koniec roku nie przyniesie przełomu, natomiast na wyniki wpłyną czynniki sezonowe. Analitycy przewidują, że w IV kw. rezerwy i koszty będą wyższe i w efekcie zysk netto może być niższy od III kw.
W dalszej perspektywie spodziewane jest ożywienie w inwestycjach, na czym powinien skorzystać także sektor bankowy.
– W przyszłym roku w segmencie detalicznym będzie podobna dynamika jak w tym roku, ale zdecydowanie powinna się poprawić sytuacja na rynku obsługi korporacji – przewiduje Juraś.
[i]Masz pytanie, wyślij e-mail doautorki[mail=m.krzesniak@rp.pl]m.krzesniak@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA