Media

Mazurek i Feusette nagrodzeni Złotą Rybą

ROL
Felietonista "Rzeczpospolitej" Robert Mazurek został uhonorowany Złotą Rybą – nagrodą dla autorów felietonów i satyrycznych komentarzy, której patronuje zmarły przed rokiem Maciej Rybiński
– Mam nadzieję, że nikomu nie przyjdzie do głowy porównywać mnie z Maciejem Rybińskim. Ja nie jestem Ryba, tylko zwykły Mazurek. To jak felietonista i jego chińska podróba – powiedział nam laureat. I dodał, że nagroda go cieszy, a jej wymierne korzyści poznał jeszcze przed wręczeniem: – Dostąpiłem zaszczytu napicia się z Andrzejem Krauzem! (rysownikiem publikującym swoje prace na drugiej stronie "Rz").
Obok Mazurka wyróżnienia otrzymał także inny felietonista "Rz" Krzysztof Feusette oraz Piotr Lisiewicz z "Gazety Polskiej". Krystyna Grzybowska, przewodnicząca kapituły i wdowa po Macieju Rybińskim, podkreśla, że felieton to jedna z najtrudniejszych form dziennikarskich. – Do tego trzeba mieć talent. Trzeba być erudytą, mieć ogromne poczucie humoru, ciekawość świata i życzliwość do tego świata. I być osobą niezależną, nieulegającą żadnym naciskom – mówi.
Maciej Rybiński był wieloletnim publicystą i felietonistą "Rzeczpospolitej". Publikował także we "Wprost" i w "Fakcie". Zaczynał jako dziennikarz sportowy, był scenarzystą serialu "Alternatywy 4", występował także w Kabarecie pod Egidą. Na początku lat 80. wyjechał z Polski. Pracował dla BBC i wielu pism emigracyjnych. Do kraju wrócił w 1998 r. Zmarł 22 października 2009 r. w wieku 64 lat. Hołd Rybińskiemu oddał w piątek także Grzegorz Schetyna, deklarując, że lubił jego "twarde, mądre felietony". – Jego pióro, lekkość i sformułowania są niepowtarzalne – mówił wczoraj w radiowej Trójce marszałek Sejmu.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL