fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poradniki

Baterii nie wolno wyrzucać do śmieci

Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak
Niektórych akcesoriów pod żadnym pozorem nie wolno wyrzucać ze zwykłymi śmieciami
Z bateriami jest tak samo jak ze zużytym sprzętem. Odpłatnie ma obowiązek odbierać je każda firma wywożąca odpady komunalne – wynika z art. 8 ust. 2b [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=25E9582C4518CBB1EE5C588D454E2D75?id=180129]ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie[/link].
Punkty nieodpłatnego zbierania baterii znajdują się też w niektórych urzędach oraz szkołach. Niestety, trudno znaleźć informacje, w których konkretnie. Obowiązek przyjmowania starych ogniw mają handlujące takim asortymentem sklepy oraz hurtownie, a także zakłady zajmujące się wymianą baterii. Nie wszystkie jednak, tylko te, których powierzchnia sprzedaży przekracza 25 mkw.
Jest też obowiązek oddawania zużytych akumulatorów – pamiętać o nim muszą posiadacze samochodów, zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne. Odbierają je sprzedawcy detaliczni, punkty serwisowe i zakłady wymieniające te urządzenia. [b]Podczas zakupu nowego akumulatora sprzedawca obowiązkowo pobiera kilkudziesięciozłotową kaucję (zwaną w ustawie opłatą depozytową), którą oddaje, kiedy klient zwraca stary. [/b]Jeżeli zaś od razu wymienia on stary akumulator na nowy, kaucja nie jest pobierana.
Osoby, które zostaną przyłapane na wyrzucaniu zużytego sprzętu czy baterii wraz z innymi odpadami, muszą się liczyć z grzywną do 5 tys. zł. Zazwyczaj jednak kończy się na nieprzekraczającym 500 zł mandacie.
[ramka]
[b]Joanna Wilczyńska - ekspert spółki Atmoterm SA[/b]
Z wyjaśnień resortu środowiska wiadomo, że sprzętem nie są żarówki tradycyjne i halogenowe, a świetlówki i lampy z diodami LED – tak. Sprzętem jest też żyrandol, a nawet lampka solna, której największym elementem jest bryłka soli. Zgodnie z przepisami trzeba to oddać w całości.
Kłopot jest także z akcesoriami stanowiącymi fragment instalacji. Stare bezpieczniki, kable, gniazda na- i podtynkowe, rozgałęźniki, a nawet liczniki energii czy ściemniacze do światła nie są traktowane jako sprzęt.
Nie jest natomiast jasne, czy starego typu dzwonek elektryczny do drzwi (bez elementów elektronicznych) należy traktować jako sprzęt czy nie. Jeśli ktoś ma tego typu wątpliwości, radzę, by przy okazji pozbywania się starych odkurzaczy, komputerów czy lampek choinkowych oddać i takie wyroby.[/ramka]
[ramka] [b] Zobacz też artykuły:
[link=http://www.rp.pl/artykul/55682,552286-Bezplatna-zbiorka-tylko-w-teorii.html]"Bezpłatna zbiórka tylko w teorii"[/link],
[link=http://www.rp.pl/artykul/55682,552284-Stare-auto-do-specjalnego-punktu.html]"Stare auta do specjalnego punktu"[/link][/b][/ramka]
[ramka][b]Więcej o obowiązkach właściciela nieruchomości czytaj w poradniku [link=http://www.rp.pl/temat/212825,85081.html]Co musi wiedzieć właściciel nieruchomości[/link] [/b][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA