fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Energianews

Do obrotu na GPW weszły akcje pracownicze PGE

Polska Grupa Energetyczna była największą spółką na giełdzie w Warszawie w dniu debiutu (6 listopada 2009 r.) – z pierwszego notowania tej spółki cieszyli się: minister skarbu Aleksander Grad (w środku), prezes PGE Tomasz Zadroga (z prawej) i szef GPW Ludwik Sobolewski
PARKIET, Szymon Łaszewski Szymon Łaszewski
Debiut papierów pracowniczych największej w kraju grupy energetycznej nie miał istotnego wpływu na jej notowania. Na otwarciu sesji kurs PGE spadł tylko o 0,6 proc
Pierwsze transakcje walorami Polskiej Grupy Energetycznej zawierano na warszawskiej giełdzie po 21,65 zł. To oznacza, że kurs akcji spółki spadł o niepełna 0,6 proc., czyli nieco więcej niż indeksu WIG 20. Potem cena PGE rosła. Około godz. 10 była nawet minimalnie wyższa, niż na piątkowym zamknięciu. Teraz z kolei spada ale nadal są to niewielkie zmiany.
Obecnie po walorach PKO BP, wartość obrotów akcjami PGE jest największa na rynku. To może świadczyć o ponadprzeciętnej aktywności strony potażowej, czyli posiadaczy walorów pracowniczych. Z drugiej jednak strony dużej liczbie zleceń sprzedaży odpowiada ponadprzeciętny popyt, za który prawdopodobnie odpowiadają polskie i zagraniczne fundusze. Debiut akcji pracowniczych to dla nich dobra okazja do uzupełnienia swojego portfela, zwłaszcza że w miniony piątek GPW przeprowadziła nadzwyczajną aktualizację składu wskaźnika WIG 20. W efekcie udział grupy energetycznej w indeksie blue chipów jest blisko dwukrotnie większy.
Do obrotu na GPW weszło 73,2 mln akcji serii C i 66,5 mln walorów serii D. Są to walory pracownicze, które zostały wyemitowane w związku z połączeniem spółki z firmami PGE Górnictwo i Energetyka oraz PGE Energia. Ich udział w ogólnej liczbie papierów wyemitowanych przez PGE wynosi 7,47 proc.
To kolejna póła nowych akcji, która zwiększy płynność grupy energetycznej na GPW. Kilkanaście dni temu Ministerstwo Skarbu Państwa zakończyło transakcję sprzedaży 10 proc. walorów PGE po cenie 21,3 zł za sztukę. Kwota transakcji wyniosła blisko 4 mld zł. Skarb Państwa posiada jeszcze 69,29 proc. papierów PGE.
Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA