fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Nowy rekord hossy

Sprawozdanie z posiedzenia amerykańskiego komitetu decydującego o polityce pieniężnej umocniło nadzieje inwestorów na dalsze pompowanie gotówki w celu pobudzenia gospodarki.
Rzeczpospolita
2693,08 pkt – tyle wynosi najlepsze osiągnięcie. WIG20 ustanowił je wczoraj, zyskując 2,5 proc.
Rynek akcji zdecydowanie zaskoczył tych inwestorów, którzy się spodziewali, że ubiegłotygodniowa korekta spadkowa jest dopiero wstępem do głębszej przeceny. WIG20 poszybował wczoraj w górę w tempie najszybszym od ponad dwóch miesięcy, z nawiązką odrobił straty i bez trudności ustanowił nowy rekord hossy rozpoczętej w lutym 2009 r.
Grunt pod ten nagły wybuch optymizmu stworzyło opublikowane jeszcze we wtorek wieczorem sprawozdanie (tzw. minutes) z wrześniowego posiedzenia komitetu FOMC decydującego o polityce pieniężnej w USA. Dokument wzmocnił nadzieje inwestorów na kolejną rundę tzw. luzowania ilościowego, czyli pompowania na rynek (za pomocą skupu obligacji skarbowych) świeżo wydrukowanej gotówki w celu pobudzenia gospodarki.
Spełnienie oczekiwań inwestorów wywołało reakcję nie tylko na giełdach, ale także na rynkach walut (szybko osłabił się dolar) i surowców – w górę poszybowały m.in. ceny ropy naftowej. To właśnie m.in. spółki surowcowe (KGHM, Orlen) były lokomotywami wczorajszej zwyżki WIG20.
W trakcie dnia impuls w postaci sygnałów ze strony amerykańskiego Fedu został wzmocniony przez inne optymistyczne doniesienia. Podobnie jak w kwietniu i lipcu apetyty inwestorów rosną dzięki ruszającemu pełną parą sezonowi publikacji wyników kwartalnych amerykańskich spółek. Także tym razem sezon zapowiada się obiecująco. Bankowy gigant JP Morgan zaskoczył analityków wzrostem zysku o 23 proc. w III kw. Prognozy przebił również technologiczny potentat Intel – skok zysku o 59 proc. W sumie giełdy w USA zakończyły sesje na plusach: Dow Jones zyskał o,7 proc., podobnie jak S&P, a Nasdaq blisko 1 proc.
Dobre humory inwestorów to także zasługa nieco lepszych od prognoz danych o produkcji przemysłowej w strefie euro, która rok do roku urosła w sierpniu o 7,9 proc. (oczekiwano 7,5 proc.). To wyraźne ożywienie po wcześniejszej zadyszce przemysłu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA