fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poradniki

Przychód jest wtedy, gdy jest czynsz

www.sxc.hu
Zdarza się, że lokator spóźnia się z czynszem nawet o kilka miesięcy. Przychód powstaje wtedy, gdy wynajmujący faktycznie otrzyma pieniądze
– [b]Wynajmuję mieszkanie od kwietnia i rozliczam się ryczałtem. Z podpisanej wówczas umowy wynika, że najemca ma mi płacić co miesiąc 1200 zł. Ale pierwsze takie pieniądze wpłynęły na moje konto dopiero w sierpniu. Czy powinnam zapłacić podatek już za kwiecień? [/b]– pyta czytelniczka.
Niezależnie od tego, jaką formę opodatkowania wybierzemy, przychód powstaje wtedy, gdy faktycznie otrzymamy pieniądze za wynajem.
W tej sytuacji czytelniczka od kwietnia do lipca nie miała obowiązku zapłaty podatku, mimo iż przez ten okres wynajmowała mieszkanie.
Dla rozliczenia z fiskusem bardzo ważne może być też ustalenie, kto ponosi wydatki związane z eksploatacją mieszkania – lokator czy właściciel. Chodzi o takie opłaty, jak np. czynsz uiszczany w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej, abonament za używane w tym lokalu media oraz inne opłaty ustalane ryczałtowo. Dotyczy to również rachunków za rozmowy telefoniczne przeprowadzane z aparatu zainstalowanego w wynajmowanym lokalu, wodę, energię elektryczną oraz gaz, które nie są ustalane ryczałtowo. [b]Tego typu ustalenie powinno się znaleźć w umowie najmu.[/b]
Osoby, które rozliczają się według skali i same ponoszą te opłaty, mogą je potem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Jeśli jednak z umowy wynika, że to najemca będzie opłacał np. czynsz należny spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej, to kwota tego czynszu nie będzie ani przychodem właściciela, ani też kosztem podatkowym.
Po wyborze rozliczenia ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych umowę warto skonstruować w ten sposób, by to najemca ponosił opłaty. To dlatego, że ryczałtowcy płacą podatek od przychodu i nie mogą odliczyć kosztów.
[ramka][b]Przykład:[/b]
Pan Adam rozlicza się ryczałtem. Lokator płaci mu 1000 zł miesięcznie czynszu oraz dodatkowo uiszcza 600 zł gotówką na opłaty. W umowie najmu zapisano, że opłaty związane z eksploatacją mieszkania ponosi najemca. W tej sytuacji przychodem pana Adama będzie 1000 zł. Tylko od tej kwoty zapłaci zatem podatek.
Potwierdza to m.in. [b]interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB1/415-658/10-2/EC)[/b]. [/ramka]
Warto także pamiętać o innej sprawie: zdarza się, że właściciel nieruchomości nie pobiera czynszu za jej wynajęcie, ale życzy sobie, by lokator zrobił w zamian remont. Według fiskusa wartość tych prac stanowi dla niego przychód, od którego musi zapłacić podatek.
Mówi o tym [b]interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu (nr ILPB1/415-55/10-4/AA)[/b].
[ramka][b]Zobacz [link=http://www.rp.pl/temat/409132.html]cały poradnik o podatku od najmu[/link][/b][/ramka]
[srodtytul]Zobacz poradnik: [link=http://www.rp.pl/temat/397613_Jak-wynajac-mieszkanie-.html]Jak wynająć mieszkanie[/link][/srodtytul]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA