fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opodatkowanie kosztów fuzji

www.sxc.hu
Połączenie spółek jest procesem dość kosztownym. Zwykle wiąże się z poniesieniem wydatków na doradztwo strategiczne, prawne i podatkowe, wykonanie analiz finansowych, opłaty notarialne, sądowe itp. Czy są one kosztami uzyskania przychodów?
Organy podatkowe uzależniają to od odpowiedzi na pytanie, czy połączeniu spółek towarzyszy podwyższenie kapitału zakładowego spółki przejmującej. Ich zdaniem jeśli tak, to nie ma możliwości uznania za koszty podatkowe wydatków poniesionych w związku z operacją łączenia.[srodtytul]Kontrowersyjne wyroki NSA[/srodtytul]Z analizy interpretacji podatkowych wynika, że na takie stanowisko organów podatkowych wpłynęły [b]wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczące kosztów związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego. W kilku ostatnio wydanych wyrokach NSA, w naszej opinii błędnie, uznał, że wydatki takie nie są kosztem uzyskania przychodów (np. wyroki: z 28 lipca 2010 r., II FSK 437/09, z 26 listopada 2009 r., II FSK 1016/08, z 4 czerwca 2009 r., I FSK 606/09, z 26 lutego 2009 r., II FSK 1753/07)[/b].Zdaniem NSA z art. 7 ust. 3 pkt 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o podatku...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA