fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Decydujące starcie o Eneę

Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Wszyscy czterej inwestorzy, którzy złożyli Ministrowi Skarbu wiążące oferty na zakup akcji Enei, wycenili je powyżej 5,4 mld zł - wynika z informacji "Rz"
O zakup 51 proc. akcji Enei, która jest trzecią co do wielkości firmą energetyczną w kraju, starają się: czeski EP Holding, francuskie koncerny EDF i GDF Suez oraz Kulczyk Investments.
Jutro Minister Skarbu ma wybrać spośród nich te firmy, z którymi będzie prowadził ostateczne negocjacje. Ze względu na to, że różnice w wycenie akcji poznańskiej spółki są niewielkie, bo każda z firm zaproponowała powyżej 24 zł za akcję, minister może wybrać nawet trzy z nich.
Dziś pojawiły się informacje, że największe szanse mają oferenci francuscy i Kulczyk Holding. Tym bardziej, że ten scenariusz daje resortowi możliwość uzyskania jeszcze lepszej ceny za akcje.
Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", niektóre z ofert mają charakter warunkowy, co oznacza, że inwestorzy uzależniają cenę i powodzenie transakcji od pewnych założeń, które dotyczą sytuacji firmy oraz otoczenia rynkowego i prawnego.
Według naszym informacji bezwarunkową ofertę złożyła tylko firma Kulczyk Investments, co świadczy z jednej strony o determinacji, a z drugiej oznacza, że Kulczyk jest gotowa kupić Eneę, nawet gdyby zmieniła się sytuacja na rynku energetycznym.
Minister Skarbu chce sfinalizować transakcję jak najszybciej - jeszcze przed końcem roku.
Inwestor będzie musiał ogłosić wezwanie również na giełdzie, by nabyć pakiet od Skarbu Państwa oraz zobowiązać się do odkupienia akcji od pracowników. Równocześnie jednak możliwa jest dodatkowa umowa ze Skarbem Państwa, by inwestor utrzymał działalność poznańskiej grupy oraz by nie sprzedawał jej akcji w dłuższej perspektywie.
[b]Czytaj też: [link=http://www.rp.pl/artykul/532747,545476-Prywatyzacja-energetyki.html]Jak dużo państwa w energetyce - debata "Rzeczpospolitej"[/link] [/b]
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA