fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Windows wchodzi na komórki

AFP
Microsoft szturmuje rynek telefonów. Dziś po południu ma przedstawić Windows Phone 7, który będzie konkurował z systemem operacyjnym Apple iOS dla iPhone’ów oraz Androidem przygotowanym przez Google.
- Zbudowaliśmy zupełnie nowy rodzaj telefonu – mówił szef Microsoftu Steve Ballmer podczas nowojorskiej premiery telefonów. – Chcieliśmy stworzyć komórkę, która będzie nowoczesna od podstaw.
Ballmer zapewnił, że nowe telefony trafią do 60 operatorów sieci komórkowych w 30 krajach. Nowe Windows będą musiały zmierzyć się z popularnymi systemami Apple iOS dla iPhone’ów oraz Androidem Google. Pierwsze urządzenia trafią do sklepów pod koniec października.
Dla Microsoftu do ostatnia szansa powrotu na rynek smartfonów. Udział kolejnych wersji Windows na kieszonkowe gadżety systematycznie się zmniejsza. Rok temu informatyczny gigant miał jeszcze ok. 9 proc. rynku smartfonów. Dziś to zaledwie 5 proc. W siłę rosną za to konkurenci – Apple, Google (skok z 2 proc. rok temu do 17 proc. obecnie) i mniej znany w Polsce RIM z urządzeniami BlackBerry.
W poniedziałek w Nowym Jorku Microsoft przedstawił m.in. urządzenia Samsung Force, LG Quantum oraz HTC 7 Surround. Mają kosztować ok. 200 dolarów, czyli trafią do odbiorców za podobną sumę, co nowy Apple iPhone 4.
- Mamy piękne zestawienie pierwszej fali telefonów z Windows Phone 7 – komentował szef Microsoftu nowe gażdety.
HTC 7 Surround stawia na rozrywkę. Ma ekran 3,5 cala, 16 GB pamięci oraz głośniki Dolby Surround. Jest nawet podstawka umożliwiająca ustawienie aparatu na stole. Samsung Focus dysponuje 4-calowym ekranem w technologii SuperAMOLED. LG Quantum oferuje natomiast wysuwaną klawiaturę QWERTY.
W ofercie telefonów z Windows Phone 7 znajdują się także kolejne urządzenia HTC – HD 7, 7 Trophy, 7 Pro oraz 7 Mozart. Gadżety mają dotykowy ekrany, a niektóre dodatkowo wysuwaną klawiaturę ułatwiającą pisanie.
- Skoncentrowaliśmy się na tym, czego ludzie naprawdę chcą używać – reklamował nowe Windows Ballmer. – Zebraliśmy razem wszystkie te rzeczy, które naprawdę kochacie.
Sam Windows Phone 7 tajemnicą nie jest – firma pokazała go oficjalnie m.in. na Mobile World Congress 2010 w Barcelonie. Prototypy telefonów z tym systemem również zostały już – mniej lub bardziej oficjalnie – zaprezentowane.
Aparaty z Windows Phone 7 przypominają bardzo odpowiedniki Apple, czy telefony z Androidem. Microsoft ostatecznie porzucił stosowane dotąd z dotykowym ekranem rysiki, postawiono na dotyk palcem – tak, jak u konkurencji z technologią multitouch. Główne menu urządzeń prezentowane jest w postaci „płytek” zawierających na przykład kontakty, kalendarz, pocztę, czy na bieżąco aktualizowane wiadomości z Internetu.
Przewidziano również łatwe połączenie z portalami społecznościowymi oraz z własnymi serwisami Microsoftu – takimi jak Bing, czy Xbox Live. Według danych firmy Gartner w tym roku sprzedanych zostanie ok. 270 mln smartfonów – o 56 proc. więcej niż w poprzednim. W tym samym okresie najważniejszy obecnie dla Microsoftu rynek komputerów PC ma wzrosnąć o 19 proc. Wśród smartfonów największą popularnością cieszą się nadal urządzenia z systemem Symbian (produkowane przez Nokię). Mają 41 proc. światowego rynku. Według Gartnera na kolejnych miejscach znajdują się RIM (18 proc.), Android (17 proc.) i Apple (14 proc.)
Prognozy tej firmy mówią, że w 2014 roku na świecie sprzedanych zostanie ok. 875 mln takich urządzeń. Rynek ma należeć do Nokii i telefonów z Androidem – po ok. 30 proc. każdy. Apple ma mieć wówczas 15 proc., RIM – ok. 12 proc. Według Gartnera wprowadzenie przez Microsoft nowego systemu nie zmieni zasadniczo jego pozycji – udziały utrzymają się na poziomie 4-5 proc.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA