fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lokaty i inwestycje

Akcje rekordowo drogie na giełdzie w Warszawie

Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
WIG20 zdołał wczoraj pokonać wrześniowy szczyt. Gorzej radzą sobie natomiast w Warszawie małe spółki
Początek tygodnia okazał się bardzo udany dla posiadaczy akcji. Nie licząc przeceny tuż po otwarciu wczorajszej sesji, dzień stał pod znakiem stopniowej zwyżki kursów akcji.
WIG20 urósł o 0,87 proc., sięgając poziomu 2633,94 pkt. To nowy rekord hossy, której początki sięgają lutego 2009 r. Przez miesiąc, czyli od momentu, kiedy kursy mocno ruszyły w górę po sierpniowej korekcie spadkowej, indeks zyskał już ponad 8 proc.
We wczorajszej zwyżce nie przeszkodziły nawet opublikowane o godz. 16 słabe dane makro z USA – zamówienia w amerykańskim przemyśle zmniejszyły się bardziej, niż prognozowano.
Inwestorzy zignorowali jednak te doniesienia. Część analityków tłumaczy to tym, że słabe dane paradoksalnie mogą być obecnie interpretowane przez inwestorów jako korzystne. Zwiększają one bowiem szanse na kolejną rundę tzw. luzowania ilościowego w USA, czyli pompowania przez bank centralny świeżo wydrukowanej gotówki w system finansowy w celu podtrzymania ożywienia gospodarczego. Wczoraj na zamknięciu amerykańskie indeksy straciły na wartości ok. 1 proc.
Nadzieje na utrzymanie rekordowo łagodnej polityki pieniężnej znajdują odzwierciedlenie także na rynku długu – wczoraj w wyniku popytu ze strony inwestorów rentowność dwuletnich amerykańskich obligacji spadła do rekordowo niskiego poziomu 0,40 proc. (rentowność porusza się odwrotnie do cen).
Czy wnioski te są poprawne, będzie się można przekonać wraz z publikacją kolejnych danych makro. Dziś będą to m.in. informacje o sprzedaży detalicznej w strefie euro. Inwestorzy szykują się też na piątkowe, comiesięczne dane z rynku pracy w USA.
Rekord WIG20 nie oznacza, że równie wysoko znajdują się pozostałe indeksy. Wczoraj w górę poszło mniej spółek, niż spadło. Słabo radzi sobie wskaźnik sWIG80. Wczoraj spadł o 0,14 proc. i ciągle jest poniżej szczytu z początku września.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA