fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Z życia samorządów

Jezierska na razie zostaje na stanowisku konserwatora zabytków

Barbara Jezierska, mazowiecka konserwator zabytków
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Ministerstwo Kultury jest przeciwne odejściu Barbary Jezierskiej. Wojewoda zapowiada ponowny wniosek o jej odwołanie
Miesiąc i dwa dni – tyle dokładnie zastanawiał się wiceminister kultury Piotr Żuchowski, któremu podlegają zabytki, co zrobić z Barbarą Jezierską, mazowiecką konserwator.
Jej dymisji domagał się wojewoda Jacek Kozłowski, który uznał Jezierską za winną zburzenia [link=http://www.zw.com.pl]praskiej parowozowni[/link]. Zdaniem wojewody, konserwator m.in. zbyt późno wpisała XIX-wieczny obiekt do rejestru, co pozwoliło właścicielowi na jego rozbiórkę.
Wczoraj Piotr Żuchowski podjął decyzję w sprawie mazowieckiej konserwator i odrzucił wniosek wojewody.
„Po wnikliwym przeanalizowaniu zasadniczego powodu odwołania, tj. niedopełnienia obowiązków w sprawie parowozowni, nie znajduję podstaw, by przychylić się do wniosku o odwołanie Barbary Jezierskiej ze stanowiska wojewódzkiej konserwator zabytków” – napisał wiceminister w swoim oświadczeniu.
Konserwator od nas dowiedziała się o decyzji resortu kultury. – Z ulgą przyjęłam oświadczenie ministra – nie kryła zadowolenia Jazierska. – Podziękowania należą się osobom i organizacjom, które wystąpiły w mojej obronie.
Przyznała też, że przepychanki ze swoim odwołaniem przypłaciła zdrowiem. Ma kłopoty z ciśnieniem i bierze leki.
Decyzja ministra ucieszyła społeczników. – To wielka wygrana nie tylko Barbary Jezierskiej, ale i warszawskich zabytków – komentuje Janusz Sujecki z Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa. – Jest teraz nadzieja, że będzie coraz więcej obszarów chronionych.
Tymczasem wojewoda mazowiecki zapowiedział, że ponownie skieruje do generalnego konserwatora zabytków wniosek o odwołanie Barbary Jezierskiej.
Mimo zawirowań wokół urzędu konserwatorskiego pracuje on bez zmian. Wczoraj w rejestrze zabytków umieszczone zostały część Otwocka i Zalesie Dolne.
[srodtytul]Czytaj też w [link=http://www.zw.com.pl/artykul/406472,518612_Czy_konserwator_zabytkow_zostaje__.html]Życiu Warszawy[/link][/srodtytul]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA