fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Kim Dzong Un będzie następcą Kim Dzong Ila

ROL
Dyktator zachował najważniejsze stanowisko, ale jego syn pierwszy raz wyszedł z cienia
Phenian został odświętnie udekorowany flagami i portretami przywódców, a północnokoreańska armia przygotowuje się do największej defilady w historii z udziałem 10 tysięcy żołnierzy. Wszystko z okazji rozpoczętego we wtorek pierwszego od 30 lat zjazdu rządzącej Partii Pracy Korei, podczas którego namaszczony miał zostać następca Kim Dzong Ila.
Pierwsze decyzje potwierdzają przewidywania ekspertów, że zostanie nim najmłodszy syn dyktatora Kim Dzong Un. Jednak proces przejmowania władzy może potrwać aż do śmierci obecnego przywódcy, a w okresie przejściowym na czele państwa może stanąć bardziej doświadczony towarzysz.
Partyjni delegaci zdecydowali, że schorowany Kim Dzong Il powinien pozostać na stanowisku sekretarza generalnego Partii Pracy, która formalnie kieruje państwem. Ale dzień przed rozpoczęciem zjazdu Kim Dzong Un i siostra dyktatora Kim Kjeong Hi otrzymali generalskie nominacje. Dzięki temu w każdej chwili będą mogli stanąć na czele Komisji ds. Bezpieczeństwa Narodowego, która de facto sprawuje władzę, bo kontroluje armię i służby bezpieczeństwa. – Po pierwszym dniu zjazdu widać, że proces przekazywania władzy ewidentnie się rozpoczął – mówi „Rz” Aidan Foster-Carter, ekspert ds. Korei Północnej z Uniwersytetu w Leeds. Jego zdaniem ogromne znaczenie ma to, że w czasie zjazdu pierwszy raz oficjalnie padło nazwisko Kim Dzong Una, który do tej pory był szykowany na następcę w tajemnicy.
– Fascynujące jest też to, że ten 27-latek, o którym niewiele wiadomo, a także jego ciotka, spokojna pani chemik, zostali generałami. To pokazuje, gdzie leży prawdziwy ośrodek władzy i że wszystko ma pozostać w rodzinie – wyjaśnia Foster-Carter.
Część analityków uważa, że w łonie dynastii Kimów toczy się walka o władzę lub że dojdzie do niej po śmierci przywódcy. Wśród osób o największych aspiracjach wymienia się właśnie siostrę Kim Dzong Ila, która zasiada w Komitecie Centralnym, i jej męża Dżang Song Taeka, zastępcę Ukochanego Przywódcy w Komisji ds. Bezpieczeństwa Narodowego. Niewykluczone, że jedno z nich ma w okresie przejściowym pełnić rolę regenta. Analitycy ostrzegają, że jeśli tak się stanie, mogą nie chcieć oddać władzy namaszczonemu na następcę Kim Dzong Unowi, o którym wiadomo jedynie, że studiował w Szwajcarii i jest ukochanym dzieckiem przywódcy.
– Z przekazywaniem władzy w takim kraju jest jak z koronacjami królów w średniowieczu. Można mieć świetny plan, ale zawsze ktoś go może pokrzyżować. Korea wchodzi w niebezpieczny okres, w którym może dojść do rozłamu na szczytach władzy – ostrzega Foster-Carter.
Podczas poprzedniego zjazdu Partii Pracy w 1980 roku rządzący krajem Kim Ir Sen wyznaczył na następcę Kim Dzong Ila. Syn, który od tamtej pory nie odstępował ojca, przejął władzę po jego śmierci w 1994 roku. Za jego rządów w 23-milionowej Korei wybuchła największa w historii klęska głodu, która mogła pochłonąć nawet 3 mln ofiar. Komunistyczny reżim, który utrzymuje społeczeństwo w stałym poczuciu zagrożenia atakiem ze strony USA, wyprodukował broń atomową, którą szantażuje sąsiadów i wymusza pomoc zagranicy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA