fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

KGHM wyśle Chińczykom węgiel do badań

W przyszłym roku rusza wydobycie próbnej partii węgla brunatnego, któryKGHM chce zamieniać w gaz
Otrzymaliśmy pozwolenie Ministerstwa Środowiska na rozpoznanie wybranego złoża węgla brunatnego i pobranie dużej, półtonowej próby za pomocą wierceń wielkośrednicowych – mówi Henryk Karaś, doradca zarządu KGHM.
[srodtytul]Półtonowa próbka[/srodtytul]
Prace wiertnicze rozpoczną się w I połowie przyszłego roku. W tej chwili wybierany jest ich wykonawca. – Wydobyta próba zostanie przesłana do laboratorium z instalacją modelowania procesów podziemnego zgazowywania węgla, która znajduje się na Uniwersytecie Górnictwa i Technologii w Pekinie – mówi Karaś.
Testy w Państwie Środka wykażą, czy węgiel ze złóż należących do KGHM nadaje się do przerabiania na gaz o parametrach umożliwiających jego opłacalne wykorzystanie na potrzeby koncernu. – Jeśli wyniki testów będą zgodne z naszymi oczekiwaniami i założeniami, będziemy mogli pomyśleć o kolejnym etapie współpracy, czyli budowie wspólnego zakładu na terenie Polski – podsumowuje Karaś. Wyniki powinny być znane do końca przyszłego roku – do tego czasu obowiązuje porozumienie z Chińczykami.
[srodtytul]Pieśń przyszłości[/srodtytul]
Na razie nie wiadomo, ile kosztowałaby budowa zakładu gazyfikacji węgla w Polsce. W instalację badawczą Chińczycy zainwestowali 15 mln USD (według obecnego kursu 44 mln zł).
Lubińskie przedsiębiorstwo rocznie zużywa 110–150 mln m sześc. gazu. Jak w ubiegłym roku oszacowali chińscy naukowcy, metr sześcienny syntetycznego gazu otrzymywanego z węgla kosztuje poniżej 10 gr (nie uwzględnia to kosztów wzbogacenia surowca, by nadawał się do efektywnego spalania), podczas gdy za tyle samo gazu ziemnego odbiorcy przemysłowi płacą w tej chwili w Polsce nieco ponad 1 zł (rok temu było to około 90 gr).
Gazyfikacja węgla jest dla KGHM ważnym projektem, ponieważ na początku tego roku koncern ogłosił, że nie będzie wydobywać węgla ze swoich złóż metodą odkrywkową – ze względów ekonomicznych (nieopłacalność), ale również społecznych (protesty lokalnych gmin). Należące do Polskiej Miedzi zasoby węgla brunatnego szacowane są na kilkanaście miliardów ton.
[ramka][b]15 mln USD[/b] - tyle kosztowała budowa pilotażowej instalacji do gazyfikacji węgla, która działa w Chinach[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA