fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Co czwarta z polskich firm planuje wzrost zatrudnienia

Optymizm wśród pracodawców będzie rósł
PhotoXpress
Prawie co czwarta z krajowych firm planuje w najbliższym półroczu wzrost zatrudnienia. Ale co dziesiąta mówi o jego zmniejszeniu
Wśród pracodawców maleją obawy przed recesją, a prawie cztery na dziesięć z nich liczy na wzrost gospodarczy w Polsce w najbliższych sześciu miesiącach – wynika z najnowszych danych Instytutu Badawczego Randstad, który wraz z TNS OBOP zbadał 300 firm.
Zdaniem Agnieszki Bulik z zarządu agencji zatrudnienia Randstad po trudnych doświadczeniach z zeszłego roku (wiosną 2009 roku co piąta z firm obawiała się recesji) taka stabilizacja jest zjawiskiem pozytywnym. Widać ją też w planach pracodawców; trzy czwarte firm chce utrzymać płace na obecnym poziomie, a dwie trzecie nie planuje zmian zatrudnienia.
Dla pracowników pozytywnym sygnałem jest fakt, że nadal prawie co szósta z firm przewiduje wzrost płac, a co czwarta zapowiada wzrost zatrudnienia w najbliższym półroczu. Na nowe etaty można liczyć przede wszystkim w większych firmach (powyżej 250 pracowników), zwłaszcza w nastawionych na eksport spółkach z zagranicznym kapitałem. Będą szukać głównie pracowników produkcji i działów sprzedaży.
Wśród branż najczęściej prognozy wzrostu zatrudnienia deklarują firmy związane z transportem i logistyką. Spadła z kolei chęć do tworzenia nowych miejsc pracy w sektorze finansowym.
Za to żadna z firm sektora finansowego nie ma planów cięcia zatrudnienia, które w najbliższym półroczu deklaruje co dziesiąty pracodawca, a w transporcie i budownictwie co szósty.
[ramka][b] [link=http://www.kariera.pl/zamow-cv]Sprawdzimy Twoje CV i list motywacyjny[/link][/b][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA