fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofa smoleńska

Polacy coraz krytyczniej o współpracy z rosyjskimi śledczymi

Kiepskie śledztwo. Polacy nie ufają rosyjskim śledczym. Sondaż CBOS z 2 – 8 września na próbie 1041 osób porównany z badaniem z maja.
Rzeczpospolita
Ponad połowa badanych uważa, że Rosjanom nie zależy na wyjaśnieniu katastrofy smoleńskiej
Opinie Polaków na temat tego, jak Rosja prowadzi śledztwo, zdecydowanie się pogorszyły – wynika z sondażu CBOS. Jeszcze w maju działania Rosjan dobrze oceniało 50 proc. badanych. Teraz zaledwie 31 proc. Złe zdanie o śledztwie ma aż 56 proc. respondentów (w maju tylko 34 proc.).
Co jest przyczyną tak znacznego pogorszenia opinii? – Przede wszystkim niecierpliwość Polaków – uważa prof. Wojciech Łukowski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego. – Chcielibyśmy jak najszybciej poznać przyczyny katastrofy, a konkretów w tej sprawie brak.
Łukowski zwraca uwagę, że coraz częściej pojawiają się opinie o złej współpracy z rosyjskimi śledczymi. – Mówi o tym PiS, ale też sugerują to polscy śledczy – przypomina.
Podobne odczucia mają Polacy. Aż 62 proc. źle ocenia przekazywanie przez Rosjan Polsce informacji i materiałów ze śledztwa.
Badani lepiej oceniają polskie działania zmierzające do wyjaśnienia przyczyn katastrofy. 53 proc. uważa, że są one dobrze prowadzone, 37 proc. – że źle.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA