fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Holland i Kwaśniewska przeciw Radziszewskiej

Elżbieta Radziszewska
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Spór o Elżbietę Radziszewską rozgorzał na dobre. Do premiera piszą zarówno jej przeciwnicy, jak i obrońcy
O odwołanie Elżbiety Radziszewskiej z funkcji pełnomocnika ds. równego traktowania w piątek zaapelowało do premiera kilkadziesiąt znanych osób, m.in. artyści, naukowcy oraz przedstawiciele organizacji gejów i lesbijek.
Sygnatariusze listu podkreślają, że od momentu powołania minister Radziszewskiej organizacje pozarządowe oraz media zwracały uwagę na „jej brak kompetencji, woli współpracy oraz język dyskryminacji, jakiego używa”.
„Wszelką miarę przekroczyła jednak jej niedawna telewizyjna wypowiedź, w której usiłowała zdyskredytować swojego rozmówcę, ujawniając telewidzom jego orientację seksualną. To zdarzenie świadczy nie tylko o jej niezrozumieniu dla zasad równego traktowania, równości i tolerancji, ale też o osobistych uprzedzeniach” – napisano w liście do Donalda Tuska.
Pod listem podpisały się m.in.: Henryka Bochniarz, Maria Janion, Kora, Jolanta Kwaśniewska, Agnieszka Holland, Henryka Krzywonos. Wcześniej dymisji Radziszewskiej żądały m.in. organizacje gejowskie i SLD.
Nie brakuje też głosów przeciwnych. W obronie Radziszewskiej stanął w piątek metropolita lubelski abp Józef Życiński. Uważa, że jest przesadnie krytykowana za to, iż prezentuje oceny „zgodne z jej sumieniem i przekonaniem”.
Również wiele organizacji społecznych wysyła apele do premiera, by nie odwoływał Radziszewskiej. „Pani Minister mówi prawdę o rzeczach ważnych z wielką kulturą i szacunkiem wobec wszystkich. Wielokrotnie broniła osób słabszych i dyskryminowanych – na różne sposoby. Wyrażamy poparcie dla Niej oraz zaniepokojenie agresją i napastliwością radykalnych środowisk politycznych i społecznych domagających się dymisji Pani Minister” – napisała przewodnicząca Europejskiej Unii Kobiet – Sekcji Polskiej Barbara Bielicka-Malinowska.
Radziszewskiej bronią też Stowarzyszenie Praw Ojca i Dziecka oraz Związek Romów Polskich, twierdząc, że znakomicie wypełnia swoje obowiązki.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA