fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Akcje koncernu Apple coraz droższe

Fotorzepa, Marek Obremski Marek Obremski Marek Obremski
Iwona Trusewicz
Koncern po raz pierwszy w swojej historii znalazł się na drugim miejscu na świecie pod względem wartości rynkowej
Jak podał Bloomberg wczorajsza wartość Apple na giełdzie Nasdaq osiągnęła w połowie dnia rekordowe 267,5 dol. za akcję, co pozwoliło amerykańskiej firmie wyprzedzić drugą dotąd na liście najdroższych firm - PetroChina.
Pod koniec dnia chiński koncern osiągnął 288,9 dol., znów stając się drugą najdroższą firmą świata. Apple spadł na trzecie miejsce. Światowym liderem pod względem wartości rynkowej jest amerykański Exxon Mobil, jednak to firma Steve'a Jobsa podrożała w tym roku najbardziej. Jeszcze w marcu miała wartość rynkową na poziomie 85,3 dol./akcja. Od tego czasu podrożała trzykrotnie, wyprzedzając Microsoft i stając się firmą z największą wartością rynkową w branży IT na świecie (222,07 mld dol.).
W ciągu roku akcje Apple zyskały 95 proc., a Microsoft - 35 proc. Eksperci tłumaczą to przede wszystkim sukcesami iPad'a i iPhone'a, sprzedaż których stanowi 30 proc. przychodów firmy. Analitycy przepytani przez Bloomberga uważają, że w ciągu roku wartość akcji Apple wzrośnie do 342,8 dol. Podniesie to wartość firmy do 313,2 mld dol.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA