fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Ghana: Miliardy z Chin

Chen Yun, prezes China Development Bank
Bloomberg
Rząd Ghany podpisał z Chińczykami umowy na olbrzymie kredyty, na łączną kwotę w wysokości prawie 14 miliardów dolarów
Pożyczek udzieliły chińskie banki: Export-Import Bank of China w wysokości 10,4 mld dolarów i China Development Bank na kwotę 3 mld dolarów. Zachodnioafrykańskie państwo chce za pieniądze z kredytu rozbudować infrastrukturę drogową, kolejową i energetyczną.
Porozumienie podpisał w Pekinie prezydent Ghany, John Atta Mills, który przybył do państwa środka z pięciodniową wizytą. O pożyczce rząd poinformował na swojej oficjalnej stronie internetowej zaznaczając, że kredyt ma być spłacony w przeciągu 20 lat.
- To kompleksowe pożyczki, które zostaną wykorzystane na rozwój sektora naftowego i gazowego. Pieniądze pozwolą także poprawić stan infrastruktury transportowej – powiedział wiceminister finansów Ghany, Fiifi Kwetey.
Kwetey dodał, że ustalono szeroki zakres przeznaczenia pieniędzy z pożyczek, ale odmówił podania szczegółów, mówiąc, że konkretne projekty, które będą zrealizowane za te pieniądze zostaną podane później. Dodał, także, że umowy kredytowe muszą jeszcze zostać ostatecznie zatwierdzone przez parlament Ghany.
Ponadto prezydent Mills podpisał z chińskim koncernem Bosai Minerals Group, umowę na budowę huty aluminium za 1,2 mld dolarów.
Analitycy raczej sceptycznie odnoszą się do umowy.
- Nie wiadomo czy jest to pożyczka czy linia kredytowa, jaka część tak na prawdę zostanie wykorzystana i na jakich warunkach została ona zaciągnięta – skomentował Richard Segal, analityk Knight Capital.
[srodtytul] Wkrótce popłynie ropa[/srodtytul]
Jeszcze w tym roku Ghana dołączy do grona afrykańskich producentów ropy. Już w grudniu rozpocznie się eksploatacja złoża Jubilee, znajdującego się pod dnem morskim u wybrzeży kraju. Brytyjski Tullow Oil, który zajmie się wydobyciem szacuje, że moce produkcyjne w 2011 roku wyniosą 120 tys. baryłek surowca dziennie. Docelowo wydobycie ma osiągnąć poziom 250 tys baryłek na dzień.
Złoże zostało odkryte w 2007 roku przez konsorcjum złożone z firm Kosmos Energy; Anadarko Petroleum i Tullow Ghana Limited. Jego wielkość ocenia się na 1,6 mld baryłek.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA