fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Niemcy zatrudnią fachowców z zagranicy

Niemcy
PhotoXpress
Niemiecki minister gospodarki Rainer Bruederle chce zabiegać za granicą o wysoko wykwalifikowanych pracowników. Uważa, że firmy mogłyby wprowadzić dla nich zachęty finansowe
Według Bruederle, to właśnie niedobór wykwalifikowanej siły roboczej, a nie bezrobocie będzie kluczowym problemem niemieckiego rynku pracy.
- Przy trzech milionach bezrobotnych problem ten nie jest jeszcze tak widoczny, ale im dłużej utrzyma się koniunktura, tym kłopot będzie większy” - oceniał minister w wywiadzie dla z dziennika gospodarczego „Handelsblatt”. Jego zdaniem, dzięki tym zabiegom, stopa bezrobocia w Niemczech spadnie do 4 proc. (w lipcu br. wyniosła 7,6 proc.)
W nadchodzących miesiącach planuje inicjatywę dotyczącą wykwalifikowanej siły roboczej. Jednym z jej założeń miałoby być obniżenie progu dochodów oferowanych obcokrajowcom podejmującym pracę w Niemczech.
Także federalna minister oświaty i badań Annette Schavan wypowiedziała się w miniony weekend w radiu Deutschlandfunk za podjęciem działań na rzecz zwiększenia atrakcyjności Niemiec dla wysoko wykwalifikowanych pracowników z zagranicy. Jej zdaniem powinni oni czuć się w Niemczech mile widziani.
W związku z tym, zaapelowała do pozostałych ministrów o przedstawienie propozycji w tym kierunku, takich jak ułatwienia wizowe albo programy wsparcia dla małżonków pracowników z zagranicy.
Zdaniem niemieckich ekspertów państwo, którego gospodarka w dużym stopniu koncentruje się na eksporcie, nie przetrwa konkurencji w dobie globalizacji, jeśli nie otworzy rynku pracy dla fachowców z zagranicy. Według szacunków Instytutu Niemieckiej Gospodarki w Kolonii dzięki ułatwieniom na rynku pracy dla fachowej siły roboczej z zagranicy produkt krajowy wzrósłby nawet o 100 miliardów euro do 2020 r.
Niemieckim firmom brakuje przede wszystkim pracowników, którzy mają kwalifikacje matematyczne, informatyczne, z dziedziny nauk przyrodniczych i technicznych.
Od 1 maja 2011 r. Niemcy mają otworzyć swój [link=http://kariera.pl/kariera]rynek pracy[/link] dla obywateli nowych krajów UE. Kończy się bowiem maksymalny siedmioletni okres przejściowy, w którym zgodnie z Traktatem Akcesyjnym kraje dawnej Piętnastki mogły utrzymywać bariery na swych rynkach pracy.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA