fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

PKO BP wypłaci 2,4 mld zł, jeśli nie przejmie BZ WBK

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Dywidenda z banku uzależniona jest od tego, czy uda mu się przejąć kontrolę nad BZ WBK
Największy polski bank, PKO BP, przeznaczy prawie cały zysk za 2009 r. na dywidendę, jeśli nie przejmie kontroli nad BZ WBK, zdecydowali w piątek akcjonariusze spółki.
Uchwała walnego zgromadzenia PKO BP stanowi, że z zysku spółki za ubiegły rok, który wynosi 2,432 mld zł, zostanie wypłacone w formie dywidendy 2,375 mld zł. 50 mln zł zostanie przeznaczone na kapitał zapasowy, a 7,1 mln zł na kapitał rezerwowy. Dywidenda, 1,90 zł na akcję, zostanie wypłacona 20 grudnia, dniem dywidendy ustalono 23 października. Ten scenariusz zostanie zrealizowany, jeśli do 10 grudnia bankowi nie uda się przejąć kontroli nad BZ WBK.
Jeśli irlandzki AIB przyjmie ofertę na 70 proc. akcji BZ WBK złożoną przez PKO BP, to 2 mld 425 mln zł z ubiegłorocznego zysku instytucji zasili kapitał zakładowy, a 7,1 mln zł kapitał rezerwowy.
Zaakceptowane przez akcjonariuszy projekty przysłał w piątek rano do banku minister skarbu Aleksander Grad. Poprosił, by zarząd i rada nadzorcza spółki odniosły się do tych propozycji. Wcześniej Skarb Państwa proponował, by PKO BP wypłacił w formie dywidendy 1 mld zł z zysku za 2009 rok.
Zbigniew Jagiełło, prezes banku, powiedział akcjonariuszom, że jeśli nawet dojdzie do wypłaty dywidendy wyższej, niż wcześniej proponowano, to współczynnik wypłacalności PKO BP pozostanie na wysokim poziomie. Na koniec I kwartału przekraczał on 15 proc. – Wyższy poziom dywidendy nie wpłynie negatywnie na wzrost portfela kredytowego – przekonywał w piątek Jagiełło. – Nie przeszkodzi też w realizacji naszej strategii, która zakłada dynamiczny wzrost aktywów.
Co ciekawe, w uchwałach zatwierdzonych przez akcjonariuszy nie ma wymienionej nazwy BZ WBK. Jest za to mowa o banku, który ma siedzibę w Polsce.
Prezes PKO BP tłumaczył właśnie, że dzięki tak sprecyzowanym uchwałom bank ma czas na analizy dotyczące przejęcia banku w Polsce i ewentualne przeprowadzanie transakcji.
– Naszym celem jest zwiększanie wartości banku. Już wcześniej mówiłem, że możliwe jest, iż proces konsolidacji na bankowym rynku będzie trwał – mówił Jagiełło. – Nas interesują banki, których aktywa są zdrowe, a wynoszą kilkanaście, kilkadziesiąt miliardów złotych.
Nie chciał w piątek mówić o sprzedaży BZ WBK i szansach PKO BP na przejęcie tego banku.
Z naszych informacji wynika, że trwa badanie ksiąg finansowych BZ WBK przez banki zainteresowane jego przejęciem. Odbyły się już też spotkania przedstawicieli irlandzkiego AIB oraz BZ WBK z francuskim BNP Paribas i włoską Intesą. W poniedziałek z władzami BZ WBK i menedżerami z AIB spotkają się przedstawiciele hiszpańskiego Santandera. Dopiero w czwartek na podobne spotkanie wybiorą się bankowcy z PKO BP.
Inwestorzy mają składać ostateczne oferty na 70 proc. akcji BZ WBK do połowy sierpnia. We wrześniu AIB chce już ogłosić, kto będzie nowym inwestorem w tym banku.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA