fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Obniżka etatu przy liczeniu podstawy wymiaru zasiłku

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Przy obniżce etatu do podstawy wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego wlicza się wyłącznie kwoty wypłacone po modyfikacji, nawet gdyby podwładny nie domagał w tym samym miesiącu, w którym zmieniła się mu liczba godzin pracy
[b]– Pracownik zachorował w czerwcu 2010 r. Od 15 marca 2010 r., na jego prośbę, zmieniliśmy mu wymiar czasu pracy z całego etatu na 3/4. Jakie wynagrodzenie przyjąć dla niego przy ustalaniu wynagrodzenia za czas choroby?[/b] – pyta czytelniczka.Co do zasady podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas choroby (zasiłku z ubezpieczenia chorobowego) przysługującego pracownikowi stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone mu za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.Tak wynika z art. 36 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=909CD84D0C65035BF6ED8145842310B2?id=352798]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512[/link], dalej ustawa zasiłkowa).Jeśli dochodzi do zmiany umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, polegającej na zmianie wymiaru czasu pr...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA