fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Wzrost cen ofertowych mieszkań w największych miastach

www.sxc.hu
Drugi kwartał przyniósł wzrosty cen mieszkań w największych miastach Polski – tak wynika z obserwacji cen zamieszczonych w ofertach sprzedaży. Na szczęście dla kupujących okazuje się jednak, że ten wzrost w części miast jest jedynie marzeniem sprzedających. Po przeanalizowaniu cen po jakich faktycznie były zawierane transakcje okazuje się, że w trzech z pięciu badanych przez Expandera i Szybko.pl miast ceny spadły.
- Największy rozdźwięk między oczekiwaniami sprzedających, a rzeczywistością odnotowaliśmy we Wrocławiu i Krakowie - informuje Jarosław Sadowski, analityk firmy Expander.
We Wrocławiu kupującym przeciętnie udało się wynegocjować obniżkę aż o 13,6%, a w Krakowie o 12,9%.
Zdaniem Sadowskiego tak duże różnice wynikają przede wszystkim z tego, że w II kwartale sprzedający podwyższali ceny w swoich ofertach, ale ostatecznie byli zmuszeni do zaakceptowania cen niższych niż w I kwartale. Dla przykładu w Krakowie według ogłoszeń zamieszczonych w portalu szybko.pl w II kwartale ceny ofertowe wzrosły o 3,3% do poziomu 7137 zł. Z danych Expandera wynika jednak, że przeciętna cena transakcji faktycznie zawartych w tym okresie w Krakowie wyniosła 6322 zł i była niższa niż w I kwartale o 4,7%. W rezultacie wzrostu cen ofertowych i spadku transakcyjnych różnica między nimi zwiększyła się z 4,1%
w I kwartale do 12,9% w II kwartale. Podobna sytuacja miała miejsce we Wrocławiu, choć tam już w I kwartale ta różnica była wysoka – wynosiła 7,2%.
Również w Gdańsku i Warszawie kupującym udały się negocjacje. W tym pierwszym ceny, po których zawarto transakcje były niższe od ofertowych o 8,6%, a w Warszawie o 6,4%. W Gdańsku, podobnie jak opisanym wcześniej Wrocławiu i Krakowie, ta różnica jest wyższa niż w I kwartale, co wynika ze wzrostu cen ofertowych i jednoczesnego spadku transakcyjnych.
Inaczej wygląda natomiast sytuacja w stolicy. Tu kupującym udało się uzyskać cenę zakupu na poziomie 7943 zł. Jest to wartość niższa od cen ofertowych, ale wyższa o 1% niż w I kwartale.
Jeszcze bardziej wzrosły jednak ceny transakcji w Poznaniu – o 1,8%. W rezultacie różnica między cenami ofertowymi i transakcyjnymi spadła w tym mieście do 3,1%. W Poznaniu możliwości negocjacyjne były więc najniższe wśród badanych miast.
[b][link=https://grafik.rp.pl/grafika2/509012,522629,9.jpg]Zobacz ceny ofertowe i transakcyjne w największych miastach w II kwartale 2010 r.[/link][/b]
W I kwartale ceny ofertowe były wyższe niż transakcyjne o 4,1% w przypadku Krakowa do 7,7% w Gdańsku. W II kwartale 2010 wszędzie poza Poznaniem, różnice pomiędzy cenami transakcyjnymi a ofertowymi pogłębiły się. - Jest to przede wszystkim efekt zmiany struktury cenowej podaży - uważa Marta Kosińska z serwisu nieruchomości www.szybko.pl.
W Krakowie w I kwartale mieszkania w cenie powyżej 9 tys. za metr kwadratowy stanowiły zaledwie 2,7% całości oferty (2% w cenie od 9 do 10 tys. i 0,7% powyżej 10 tys.), obecnie jest ich niemal 13%. Z 50 punktów procentowych do 26 zmalał natomiast udział ofert w przedziale od 7 do 8 tys. We Wrocławiu w I kwartale mieszkań kosztujących powyżej 8 tys. było zaledwie 1,3% a teraz jest to 7,5% całości podaży. Wyższe ceny ofertowe to efekt poprawy nastrojów sprzedających, który wynika zarówno z pewnego ożywienia na rynku nieruchomości (łatwiej dostępne kredyty), jak i z niezłej sytuacji gospodarczej i optymistycznych prognoz na następny rok.
- Część z obecnie żądanych cen można uznać za pobożne życzenia sprzedających, część jednak to mieszkania o wysokim standardzie i atrakcyjnie położone, które mają szansę na uzyskanie cen transakcyjnych zbliżonych do poziomu cen ofertowych. Proces ten może jednak potrwać kilka miesięcy i znaleźć odzwierciedlenie we wzroście cen transakcyjnych w III i IV kwartale - mówi Kosińska
Zaznacza, że przy wszelkiego typu transakcjach należy pamiętać o pewnym marginesie ceny, pozostawionym do negocjacji, który zazwyczaj wynosi od 5 do 10%.
Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA