fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Ranking najlepszych polskich europosłów

Fotorzepa, Kuba Krzysiak kk Kuba Krzysiak
Jacek Saryusz-Wolski, Danuta Hübner i Paweł Kowal to najskuteczniejsi polscy deputowani. Przedstawiamy wyniki naszego rankingu europosłów
Europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski zdobył pierwsze miejsce w drugim rankingu "Rz".
Zwycięzcą pierwszego, w 2008 r., był Jerzy Buzek, który dziś pełni funkcję przewodniczącego PE. Dlatego tym razem w rankingu nie został ujęty. Ze względu na jego funkcję trudno byłoby go porównywać z innymi.
[wyimek] [b] [link=http://www.rp.pl/artykul/2,508806.html]Najlepsi polscy europarlamentarzyści - przeczytaj raport [/link][/b][/wyimek]
Dwa lata temu Saryusz-Wolski zajął drugie miejsce. W tegorocznym rankingu okazał się bezkonkurencyjny. Zdaniem jury jest uniwersalny – równie dobrze zajmuje się polityką zagraniczną, jak i energetyczną, oraz doświadczony – od ponad 40 lat zajmuje się Unią, najpierw naukowo, potem jako negocjator, wreszcie jako eurodeputowany.
[wyimek] [b][link=http://www.rp.pl/artykul/2,508807.html]Ranking polskich europarlamentarzystów[/link][/b][/wyimek]
Nie mniej istotne są jego cechy charakteru. Nie wszyscy go lubią, ale wszyscy się z nim liczą. Na jego widok znany niemiecki polityk Elmar Brok mówi "der Polnisch tank". To wyraz najwyższego uznania w ustach doświadczonego eurodeputowanego.
Jak Saryusz-Wolski tłumaczy swój sukces?–Trzeba opanować pewien kod kulturowy, znać historię i wrażliwość innych, czasem zażartować w konwencji innej nacji, nawiązać kontakt po prostu – mówi "Rzeczpospolitej".
Drugie miejsce zajęła była komisarz unijna Danuta Hübner, która startowała z list PO. Trzeci jest Paweł Kowal, były wiceminister spraw zagranicznych w rządzie PiS. Zwycięzców trudno uznać za typowych działaczy partyjnych. To raczej specjaliści od polityki międzynarodowej, którzy zostali wystawieni w wyborach przez partie.
Na dalszych miejscach znaleźli się Sidonia Jędrzejewska (PO), Jan Olbrycht (PO) i Konrad Szymański (PiS). Osoby znane z polityki krajowej znajdują się na końcu zestawienia. Ostatnie miejsca zajęli Michał Kamiński i Adam Bielan z PiS, Sławomir Nitras z PO oraz Zbigniew Ziobro, Tadeusz Cymański, Jacek Kurski (wszyscy PiS).
Ekspert Doru Frantescu z VoteWatch.eu chwali Polaków: – Ze statystyk wynika, że radzą sobie dużo lepiej niż w poprzedniej kadencji.
Ranking "Rz" powstał na podstawie ocen wystawionych przez polskich korespondentów pracujących w Brukseli.
Europoseł zarabia miesięcznie 7 tys. 665 euro. Do tego dochodzi jeszcze 4,5 tys. diet i 20 tys. euro na biuro.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA