fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Jak powiedzieć dziecku, że nie pojedzie na wakacje

Fotorzepa, Przemek Wierzchowski
Koniec szkoły, upał, żar się leje z nieba. Wszystkie dzieci przeżywają swoje plany wakacyjne, wyjazdy na kolonie, obozy sportowe, zagraniczne wczasy z rodzicami. Tylko czy wszystkie dzieci? Niektóre z nich spędzą kolejne wakacje u babci na wsi lub czeka je lato w mieście.
Jeśli nie masz wystarczająco pieniędzy na letnie atrakcje dla swojej pociechy, nie martw się. Pomóż swemu dziecku zrozumieć sytuację, pokaż, że mu współczujesz i razem poszukajcie alternatywnych, tańszych rozwiązań.
[srodtytul]Pieniądze to nie wszystko[/srodtytul]
Aby nasze dziecko miało właściwą postawę w stosunku do pieniędzy, warto jak najwcześniej wprowadzać go w świat prawdziwych wartości. Przede wszystkim sami musimy wyznawać zasadę, że pieniądze są, owszem, ważne, ale nie powinny wartościować ludzi. Od samego początku warto powtarzać to dziecku, a przyjmie naszą postawę i będzie naśladować najważniejszych dla siebie ludzi.
Dobrze jest pokazywać dziecku, że świat jest różnorodny, a ludzie różnią się od siebie. Nie wszyscy mają wystarczająco dużo pieniędzy na atrakcyjne, zagraniczne wyjazdy, można również spędzić lato na przykład na wsi, w miłym towarzystwie. Ilość pieniędzy i plany wakacyjne nie determinują naszego dobrego nastroju, dużo zależy od nas samych.
Dziecko powinno wiedzieć, że nie zawsze możemy mieć w życiu wszystko, co chcemy. Wiele możemy zrobić sami, bardzo pomaga wyobraźnia, kreatywność i kilka osób, które chętnie spędzą z nami czas.
[srodtytul]Dziecko zrozumie[/srodtytul]
Jak pokazują badania, rodzice wolą rozmawiać z dziećmi o uzależnieniach od narkotyków, a nawet o seksie, niż o trudnej sytuacji finansowej. Rodzice często czują się, jakby ponieśli porażkę. Wstydzą się przed dziećmi, że nie są w stanie zapewnić im wielu rzeczy, na przykład drogiego wyjazdu na obóz sportowy czy zagranicznej wycieczki, na którą pojadą inne dzieciaki.
Ale dla dziecka taka szczera rozmowa jest bardzo ważna. Ono chce zrozumieć prawdziwą sytuację rodziny, nie warto tego przed nim ukrywać. Kiedy nie wie o co chodzi i nie rozumie dlaczego nie może wyjechać na wymarzony wyjazd, czuje się odrzucone i mocno zawiedzione. Może też odebrać to jako karę za swoje przewinienia.
Szczera rozmowa i spokojne wyjaśnienie sytuacji, pomogą dziecku poznać prawdę i zrozumieć, dlaczego nie może dostać tego, czego pragnie.
[srodtytul]Empatia[/srodtytul]
Dziecko zrozumie twoją sytuację, ale i ono potrzebuje twojego zrozumienia, aby mogło lepiej poradzić sobie ze stratą.
Zamiast komentarzy, typu: „nie ma sensu płakać z tego powodu”, czy „jeszcze nie raz pojedziesz na obóz”, pomóż mu po prostu, okazując zrozumienie i szacunek dla jego uczuć.
Prawdopodobnie odczuwa silne rozczarowanie, jest mu bardzo przykro, że inni jadą, a ono nie może. Może być złe, smutne, przygnębione i chce podzielić się z tobą swoimi uczuciami.
Silne uczucia nie znikną, jeśli się je zlekceważy. Dziecko, pod wpływem silnych emocji, nie przyjmie żadnych kazań, morałów, krytyki czy nawet pocieszania. Potrzebuje naszego zrozumienia, chce, byśmy wiedzieli, co się z nim w danej chwili dzieje, co obecnie przeżywa.
Jeśli dziecko nie będzie zawstydzane, nie będzie musiało stłumić swoich uczuć, one spokojnie wyparują. Staną się mniej intensywne tylko wtedy, gdy rodzic uważnie wysłucha dziecko, zrozumie jego uczucia i zaakceptuje je. Taka postawa buduje też zaufanie i silną więź między rodzicami a dziećmi.
[srodtytul]Kreatywna alternatywa[/srodtytul]
Po wspólnym opłakaniu straty, można zabrać się do poszukiwań innych możliwości spędzenia wakacji. Warto pamiętać maksymę pewnej mojej przyjaciółki, że nie ważne gdzie, ważne z kim. Zastanów się, może twoi znajomi, którzy też mają dzieci w wieku twoich, chętnie zabiorą je na działkę dla towarzystwa swoich latorośli?
Może kolejne lato u babci i dziadka wcale nie będzie takie smutne, bo rówieśnicy twojego dziecka czekają i chętnie pokażą mu swój, jakże odmienny od miejskiego, świat?
Warto też poszperać w Internecie, można czasem znaleźć naprawdę tanie i ciekawe oferty wyjazdów wakacyjnych dla dzieci.
Ciekawe i tanie zajęcia dla dzieci organizują również fundacje czy ośrodki kultury a nawet Urzędy Gminy czy dzielnicy w porozumieniu na przykład z klubami sportowymi. Warto zapoznać się z ich ofertą, która jest dostępna w Internecie.
Lato w mieście obfituje w masę atrakcji. Można na przykład wybrać się z dzieckiem do kina, na basen, do ogrodu zoologicznego, do galerii sztuki. Na ulicach odbywają się festyny, pikniki, występy festiwali ulicznych. Jeśli mamy dobry kontakt z dzieckiem, uda nam się go przekonać i zachęcić do wielu rzeczy. Naprawdę jesteśmy w stanie zorganizować dziecku atrakcyjne wakacje, nie dysponując dużym budżetem i nie koniecznie wyjeżdżając za granicę kraju, czy nawet własnej miejscowości.
[i]Adriana Klos, psycholog, psychoterapeuta[/i]
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA